25. června 2013

PÁTRÁNÍ - co se stalo v Horní Plané v roce 1985 ?

První týden letních prázdnin roku 1985 byl hlášen podle zprávy z hlásky PVOS Sv.Tomáš v katastru obce Zvonková ve  21:18 hod. cizí objekt, který měl přistát v prostoru mezi Strážným vrchem a Zvonkovým vrchem. 

/14.rota PS Zvonková odkaz/link /   / PVOS Svatý Tomáš PH 211 - odkaz/link / Při hledání objektu, jehož se zúčastnilo několik desítek vojáků ČSLA a Pohraniční stráže se služebními psy, nebyl objekt nalezen. 

Ve 23:05 bylo hlášeno PVOS, že byl z uvedeného prostoru zaznamenán start vzdušného prostředku. Akce pokračovala až do ranních hodin následujícího dne, ale bezvýsledně.
V noci byla sice nalezena kruhová plocha, ale nikdo ji s vzdušným cílem nedával do souvislosti.

V den případu bylo teplé letní počasí, skoro jasno, mírný vánek.


Po 4 dnech od události bylo místo opět prozkoumáno v rámci kriminalistického ohledání činu, včetně záznamu, který provedl tehdejší zástupce velitele samostatného útvaru PS, který i akci velel. 
Provedená fotodokumentace a výsledky ohledání okolí byla uložena do archivu MV na Zbraslavi (Praha).

Na místě se zkoušel příjem radiosignálu (tehdejší přesné údaje nejsou známy), a toto měření bylo opakováno za rok (1986), neboť obrazec byl stále zřetelný. Směrem k němu výkon radiostanice RF-10, ale i výkonnějších rdst klesal.

Místo bez vegetace vypadalo, jako by zde působila velmi vysoká teplota, ale ne otevřený oheň. Na místě nebyl patrný žádný hmyz.

Popis místa.
Téměř pravidelný kruh o průměru 6 m, ve kterém prakticky vyhynula vegetace. Nová se objevila až po několika letech.

Lokalita. 
Západně od obce Račín, 200 m jihozápadně od kóty 804,5 m, asi 100 m od hranic s Rakouskem, směrem k HM-1/41, v katastru Horní Planá. Sklon terénu na jihozápad až jih. Na samotném místě rovina. V roce 1985 byl majitelem Státní statek Šumava.(Zdroj: KP UFO Badatelská organizace )AKTUALIZACE 6.6.2013

E-mailem se ozval jeden z přímých účastníků výše popisované záležitosti. Na jeho přání neprozrazuji identitu ani v iniciálách. 
Seznamte se tedy s vylíčením události,tak,jak ji v mailu popsal.


X.Y. @seznam.cz
Světla u hranice
Dnes 6. 7. 2013, 17:14:51
Komu: pohranicnik@gmail.com

Zdravím.
Předem bych prosil o diskretnost, pokud budete uveřejňovat nějaké info ode mne, tak nepište ani iniciály. Nechci nikoho draždit.. něco jiného by bylo si pokecat u taboráku. :)

Tento večer jsem sloužil na věži hlásky PH 251 v Horní Plané. Nepamatuji se jestli v době kdy nam volal operační ze sálu, jsem byl ještě na věži, nebo už dole. Hlasil, že mladý voják, který slouží na věži na PH 252 v Dolní Vltavici (v jehož rajónu to bylo), si u hranice všiml jakoby přistání nějakých oranžových světel, prostě nějakého objektu. Hlásilo se to hned PS a ti provedli zákryt v oblasti. Armáda ČSLA tam určitě nebyla, to by musel povolit leda nějaký generál a existovalo by velké riziko, žeby se všichni z vojáků do kasáren nevratili :).

Radar na Kopci (na Tomáši) byl odstaven a další dva radary v oblasti nic neregistrovaly (Světlík a pak ještě jeden, o kterém se moc nevědělo co to je a kde vlastně je).

Ani odlet objektu jsme na PH 251 nezaregistrovali (což na PH 252 ano.. mladý sloužil jak nové hodinky) a nasledovala sprška nadávek od dozorčího ze sálu, ale i z vyžších míst bylo hodně bu,bu,bu... možná i někdo dostal basu (to se stávalo často a trochu mi to splývá, která basa, kdo a za co). 
Mysleli jsme si, že vyplašený mladý (jarní 1985-ka) po celodenní službě snad viděl nějaké reflektory auta v lese na rakouské straně a ty nahlásil. A tak jsme na věži nesloužili. Možno nebyl ani nikdo venku, ten rok bylo hodně komárů.

Kolem 5. 6. (hodinu si nepamatuji) měl u Horní Plané velké problémy vrtulník MV (ministersva vnitra) MI-2, ten který letal denně od Chebu podel hranice. Zřejmě šlo o problem s motorem. Vypadalo to jakby naletával nad plaž a chtěl tam přistat. Jenže lidi na pláži místo aby mu uhnuli tak mu jenom mávali (šlo asi o samy dederony, byly tam vidět jenom stany a traboše). Byl jsem na věži jenom já (jaro 84) a dával jsem to operačnímu a řekl jsem mu, že to vypadá jako by byl pilot v lihu. Pilot pak manevr přistání vzdal a tak nějak šejdrem - bokem a jakby se zhoupnutím (jaké je vidět v amerických filmech často) odletěl kolem břehu směrem na Černou v Pošumaví.

Večer volal operační, že ta MI-2 shořela u Budějovic po narazu do vysokého nápětí a že ráno dojedou kontraši. Dojeli a pak jezdili několik dnů po sobě kontraši, vyšetřovatelé, snad celý štáb, kdejaký důležitý vůl na kontrolu a jednou nebo dvakrát i nějací piloti, kamarádi těch co byli v MI-2. Ti piloti a kamarádi byli v pohodě, žádný kontroly. Vylezli si na věž a chtěli slyšet co se stalo a jak jsem to viděl a dokonce co si popravdě o tom myslím. 

No a do toho pak přišly ty světla u hranice.. za pár dnů.

Jinak se koncem jara 85 až do léta tehož roku objevily nějaké divné záblesky a jakoby průsvitné objekty na obloze, ve tvaru letadel bez křídel, a pod letovou hranici 010 (3 až 8 co jsem já viděl) . V oblasti od Nové Pece a Volar po Zvonkovou. Vedlejší hlásky - ty ze Zhůří ale nic neregistrovaly, i když to bylo i nad nima. Sám jsem to viděl 2 nebo 3x a litaly na to stihačky, Albatrosy a MIG 23 (i dvojkabiny). Nikdy se však nezjistilo, co to vlastně je a radary to nebraly (prý ani velké a ani ty na stihačkách). Piloti to myslím viděli také, nebo alespoň v jednom, dvou případech. Nebyly to ale větroně a pohybovalo se to pomalu.. nebo naopak to v mžiku ulítlo. Byl však enormní zájem to identifikovat. Jinde by se na to vybodli ale tam na to lítali po každém nahlášení. 

O UFO jsme tenkrát nijak neuvažovali, měli jsme za to že jde o nějakou záhadnou techniku nebo balony z Německa nebo Rajchu.. prostě jako o nějaký druh provokace. Na druhou stranu nám kontraši zakazovali o tom kdykoli a kdekoli mluvit. Dělali s tím šilené tajnosti. Čert ví proč.. jakoby šlo o nějaký bermundský trojúhelník.
U Horní Plané je místo, kde udajně jde projít do nějaké jiné dimenze (zní to jako pohádka ale udajně se to tak jeví).

Takže tolik pane. Možná se vám ozve někdo z PH 252, který tam v ty době sloužil. To je ta hláska, kde v roce 1975 letal ten americký vrtulník.

                                         Mějte se fajn. VÝZVA !
Hledám účastníky a příme svědky tohoto neobvyklého jevu. 

Uvítám také informace od někoho,kdo nebyl přímým účastníkem události,ale byl o ni informován od kolegů v uniformě, místních obyvatel, případně vyšetřovatelů.

Informace,vaše názory,případně svědectví o podobných incidentech můžete publikovat zde,v rubrice KOMENTÁŘE,
nebo je zaslat do "redakce" weblogu Pohraničník. Samozřejmě,že pokud si to budete přát, vaše anonymita bude zachována a identita nebude zveřejněna, diskrétnost je jednou z pravidel tohoto webu.

KONTAKTY - Admin weblogu Pohraničník:

ZAJÍMÁ VÁS VÍCE ? Obdobné incidenty na československé státní hranici.

UFO - 15.rPS Všeruby  Rok 1983

UFO - 1.rPS Trojmezí   Rok 1988

UFO - 6.rPS Železná   80-té léta


Ilustrační obrázek k článku.

4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Vsade vo svete maju podobne skusenosti, vyborny clanok o tom ako priatelski mimozemstania odstavovali v 60-ich rokoch USA jadrove zbrane :)

http://www.czechfreepress.cz/spiritualita-tajemno/utajovana-pravda-zapovezene-poznani-29.html

S pozdravom Robo
PVOS Plzen Slovany VU-5655 1988/1990

Pohranicnik Bloguje řekl(a)...

Díky za komentář, Robo.
Inu, marná sláva, USA jsou pravlastí výskytu UFO,stačí připomenout Roswell.
Ale různé objekty se proháněly i po obloze v Československu a nevyhnuly se tak ostře sledovaným místům, jako byla státní hranice, ta pozemní, zelená, nebo ta vysoká modrá zeď střežená PVOS.
O čemž je i tento článek publikovaný na Pohraničníkovi.

Anonymní řekl(a)...

Mohu vam jenom napsat, ze v kvetnu, cervnu a cervenci 1985 byly pozorovany i letici neidentifikovane objekty za bileho dne. Pozorovany vizualne z hlasek ale nebraly je radary v okoli. Tyto pripady maji i spojitost s havarii vrtulniku MV MI-2, ktery oblasti proletal a mel problemy u H. Plane a pozdeji havaroval nekde u CB. CG

Anonymní řekl(a)...

Jen malá poznamečka. USA nejsou pravlastí UFO. Dostala se mi do rukou stará orvaná knížka někdy z roku 1920, kde jsem vyčetl informaci o záhadném letajicím "něčem", které vyděsilo někdy na přelomu století nějakou ruskou vesnici. Podle jednoduchého popisu mělo jít o jakoby bílou desku v průměru kolem 10 metrů, na výšku něco kolem metru a s červenyma "očima" po celém obvodu. Proletla velmi pomalu v podvečerním šeru nad vískou.

O dalším případu jsem se dočetl v nějakém časopisu vydaném těsně po válce, kdy podobný objekt o průměru asi 5 metrů proletl nad rusko/německou frontou někde v Bělorusku. Což obě strany považovaly za novou zbraň svého protivníka a zahajily na něj palbu. Ten jim však v mžiku zmizel před očima.