8. června 2015

WERICHŮV ÚTĚK DO NSR ZA ASISTENCE POHRANIČNÍ STRÁŽE

Už dříve jsme v diskuzích, ať už zde,na weblogu Pohraničník, nebo na FB Group PS OSH, rozebírali útěk prominentního českého herce Jana Wericha na Západ. Nyní se objevil na stránkách slovenského webu "Denník N" článek Petera Mikšíka, jenž se tímto tématem zabývá. Protože se domnívám, že mnoho čtenářů weblogu Pohraničník o této akci,do které byli přímo zapojeni pohraničníci, nikdy neslyšelo, publikuji tento článek, bez jakýchkoliv změn a úprav, zde na Pohraničníkovi.   


Jan Werich a jeho ilegálny prechod hranice do Bavorska.

Tento príbeh sa trochu vymyká tým ostatným tragickým či šťastným príbehom o útekoch cez Železnú oponu. A nie je to dané menom jeho hlavného hrdinu. Menom, ktoré všetci dobre poznáme. Jana Wericha totiž do Západného Nemecka nedostal žiadny prevádzač. Ilegálne ho tam previedli samotní vojaci Pohraničnej stráže.
Jan Werich.

Áno, aj takúto podobu mal v Československu rok 1968, obdobie posovietskej okupácii. Takmer všetci Česi a Slováci boli v tých hektických časoch zajedno – bratských okupantov tu nechceme. A budeme si v tom odpore pomáhať.
Pražská jar so sebou priniesla výrazné uľahčenie možností vycestovania z Československa. A po okupácii v auguste 1968 emigrovalo okolo 80 000 ľudí. Väčšinou legálne, na platné cestovné doklady. Okrem toho sa ale na Železnej opone vyskytol nevídaný jav – aj z veliteľských miest boli vydávané pokyny na mierny postup voči narušiteľom štátnej hranice. Zachytení utečenci boli po slovnom napomenutí posielaní naspäť do vnútrozemia, príslušníci Pohraničnej stráže poskytovali odporu voči okupácii prostriedky a techniku, ukrývali zbrane, pripravovali prechodové kanály pre ľudí, ktorí by boli stíhaní za svoje postoje počas Pražskej jari, a skresľovali počty zadržaných. A tiež prevádzali za hranice. Najznámejšou postavou, ktorej útek zorganizovali, bol práve Jan Werich.
Známy herec sa počas Pražskej jari zapojil do obrodného procesu. Podpísal sa napríklad pod výzvu 2000 slov. Po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy sa uchýlil na chalupu vo Velharticiach. Odtiaľ sa snažil vyjednať si bezpečný prechod za hranice. Cez prostredníka kontaktoval pohraničníkov v Alžbetíne so žiadosťou, aby mu umožnili bezpečný odchod do Západného Nemecka. Mal síce platné cestovné doklady, ale bol vystrašený – domnieval sa, že mu na hraničnom priechode hrozí zatknutie. Werichova žiadosť sa dostala až k veliteľovi sušickej brigády Pohraničnej stráže a ten aktívne zabezpečil prevoz Jana Wericha aj s manželkou do oblasti Železnej Rudy, kde ich ubytoval najprv v chate využívanej občianskymi pracovníkmi brigády a na druhý deň ich dal previezť až k samotnej hranici do chaty jedného zo svojich podriadených dôstojníkov.
Tu boli manželia Werichovci v starostlivosti veliteľa úseku ochrany štátnej hranice, ktorý im zabezpečoval ochranu a zásobovanie. Werichovci na chate počúvali rozhlas a pozerali televíziu a pod vplyvom neutešených správ o okupácii sovietskymi vojskami boli na pokraji nervového zrútenia. Údajne plakali a prosili dôstojníkov Pohraničnej stráže, aby ich pustili cez hranice. Ich prosby sa nakoniec dostali k samotnému veliteľovi Pohraničnej stráže generálmajorovi Karlovi Peprnému, ktorý však ich žiadosť ignoroval, aj keď proti neskoršiemu ilegálnemu prechodu nijako nezasiahol. Jemu podriadený veliteľ pohraničnej brigády pravdepodobne s prechodom Werichovcov súhlasil a tak sa dala celá vec do pohybu.
Werichovcom predložil vysoký dôstojník Pohraničnej stráže podmienky: v zahraničí nesmú prezradiť, že ich previedli pohraničníci, musia sa prihlásiť na československom veľvyslanectve vo Viedni, nevystúpia politicky na verejnosti a odmietnu ponuky Rádia Slobodná Európa. Manželia súhlasili.
Hraniční přechod Alžbětín (dobové foto).

25. augusta 1968 večer prišiel po Jana Wericha pohraničiarsky gazík s veliteľom úseku. Ten odomkol vráta v signálnom plote, auto so zhasnutými svetlami došlo do priestoru bývalej colnice v Alžbětíne (časť Železnej Rudy), asi 50 metrov od hranice s Bavorskom. Werichovci vystúpili z auta a pešo prešli do Nemecka.
V emigrácii zostal Jan Werich len krátko a vrátil sa do Československa.
Werichova vila v Praze (dobové foto).

Poznámka: 
Druhý den po invazi (22.8.1968) vydal genmjr. Peprný společně se svým zástupcem pro věci politické plk. Antonínem Vachtou telefonicky rozkaz velitelům brigád PS, že vzhledem k stávající situaci bude patrně nutné umožnit odchod přes státní hranice politicky exponovaným osobám, kterým bude hrozit perzekuce od okupantů a jejich stoupenců. Propouštět za státní hranici se měli funkcionáři KSČ, popřípadě. jejich rodinní příslušníci. V žádném případě tato výsada neplatila pro „obyčejné“ lidi.

Závěrem.

Autor článku ovšem zapomněl na jednu podstatnou věc, nevím,zda o ní neví,nebo ji nezmínil.

Ale,jak se říká "Wer A sagt, muss auch B sagen", doplňuji jeho článek informací,kterou jsem se dozvěděl (v souvislosti s Werichovým útěkem na Západ), během mé služby v 80-tých létech v uniformě Pohraniční stráže. 

Jan Werich se zanedlouho vrátil zpět do Československa. Podle mého mínění jedinou příčinou bylo to, že na Západě byl Werich "nikdo", ale doma v ČSSR byl dobře honorovanou celebritou. Navíc, nikdo z okupační armády Varšavské smlouvy nelačnil po Werichově krvi a jak se později ukázalo, ani noví papaláši,jenž vystřídali Dubčekovi "Melody boys", neměli v úmyslu zkřivit oblíbenému umělci ani vlásek na hlavě.

Samozřejmě, že útěk Jana Wericha na Západ neunikl bystrým zrakům pánů ze Státní bezpečnosti. Po nějakém čase byl Werich pozván na neformální výslech,kde jej příslušníci StB chtěli tzv.vytěžit.
A bohužel,"moudrý muž" pan Werich zpíval jako Caruso...  Aniž byl pod jakýmkoliv nátlakem, nebo, nedej Bože mučením, doslova "napráskal" tento filozof vše okolo svého útěku z ČSSR a bohužel, nezapomněl i na angažmá důstojníků PS,kteří jej přes hranici převedli. 
Tomu se říká "vděk kumštýře z Prahy"...

Pan Werich se potom vrátil zpět do své luxusní vily, kde mohl nadále mudrovat u láhve oblíbeného Jeníka Chodce a dál spokojeně a nerušeně vystupoval v prime time ve svych show na obrazovce tehdejší Československé televize.  


Jen Werich v Československé televizi - rok 1968


Jaký byl osud pohraničníků, jenž pomohli Werichovi utéci, poté,co je tento, národem milovaný kumštýř shodil? To se můžeme jen domnívat. V nastupující normalizaci si na nich noví mocipáni jistě zgustli. Pokud by byli jen propuštěni ze služebního poměru a za trest skončili kdesi v těžkém průmyslu (pohodlná místa v plynových kotelnách byla určena jen pro prominentní disidenty), kde by v potu tváře odčiňovali své selhání, mohli by ještě hovořit o štěstí. 

Na podobné záležitosti totiž pamatoval i trestní řád a vojenští prokurátoři byli sekáči, ti se nezakecali jako Horníček s Werichem v Hovorech H a nafasovat pár let v Sabinově nebyl za takové jednání problém. 

Bohužel se mě peripetie těchto důstojníků PS nepodařilo nikde vypátrat, ač jsem googlil i yandexoval jak o život. Teď mě nezbývá nic jiného, než spoléhat na šťastnou náhodu,že si tento článek přečte někdo z pamětníků oné události, anebo aspoň někdo, kdo v té době sloužil na brigádě PS Sušice a má o osudech výše zmíněných pohraničníků informace třebas jen z druhé ruky. Stačí napsat na moji adresu ,nebo text napsat pod tento článek, do rubriky Komentáře. 


  AKTUALIZACE 9.3.2015. 


Dobové foto - zřejmě z přelomů roků 1989/1990. (Zdroj: S.K.)


Jednou z obětí čistek za převedení J.Wericha do NSR byl plk.Pokorný (vlevo), degradovaný r.1969 na vojína a po Listopadu 1989, rehabilitovaný zpět do služby. 

V roce 1990 byl plk.Pokorný,přezdívaný "Hrobník", neboť se osvědčil u nových pánů jako hrobař PS - složky, kterou v 50.létech, jako zuřivý stalinista, zakládal. 

Vpravo na fotografii další rehabilitovaný důstojník PS pplk.Říha, velitel 12.brigády PS.ZAJÍMÁ VÁS VÍCE? 

33 komentářů:

Bručoun Grizzly řekl(a)...

Článek je zajímavý a bude pravdivý velitel PS PEPRNÝ skutečně uvedený rozkaz vydal .

Anonymní řekl(a)...

Zdeňku, Wericha si odsral plk. Pokorný, který šel nejenom z funkce, ale byl degradován na vojína. Po listopadu 1989 to byl borec No 1, který likvidoval Pohraniční stráž !

Igor řekl(a)...

Dôvody Werichovho návratu boli prozaické. Jan Werich mal v roku 1968 63 rokov a vzhľadom na to, že popri bohémskom živote bol aj tuhý fajčiar, v tomto veku mal už vážne zdravotné problémy. Napríklad počas vtedajšej Werichovej návštevy u Voskovca v USA, musel byť Werich náhle hospitalizovaný v newyorskej nemocnici a keďže nemal zdravotné poistenie, prišiel nemalý účet za pobyt, ktorý potom musel preplatiť československý štát.

Jan Werich bol veľký človek, ale svojim založením socialista, ktorý nemal rád kapitalizmus a navyše si pragmaticky uvedomil, že v Nemecku alebo USA nič neznamená a na staré kolená, s podlomeným zdravím, by musel začínať nový život, v ktorom by pravdepodobne trel biedu. Preto sa radšej vrátil do Československa.

Unknown řekl(a)...

No, říkávalo se, že mistr v malostranských hospodách nebyl zvyklí platit útratu. Vždy si k někomu sedl a začal vyprávět. Poté co uhasil žízeň se zvedl a se slovy, já vás pobavil tak vy zaplaťte za mně útratu, odešel.
Tak to asi v bavorských hostincích nefungovalo a to přesto, že mistr uměl perfektně německy. Možná Bavorům vadil jeho vídeňský akcent.

Jirka řekl(a)...

Jako voják zákl. služby jsem podával gen.Peprnému jen hlášení když navštívil velitele Plánské brigády plk. Beneše. Bylo to začátkem prázdnin roku 1969. Velitel bPS byl odejit, nějakou dobu měl těžkosti, ale v pohodě dosloužil v polovojenské funkci na ONV Tachov.

Anonymní řekl(a)...

Werichovi se nedivím. Po pražskejch hospodách (na rozdíl vod kraváren), by mne tedy v cizině srdce opravdu bolelo. A to za sebe nenechávám platit. Průser je ta druhá část příspěvku. Jo, vona ta "humělecká fronta" byl dycky pěknej tyfus. A u "Čochtana" to mrzí dvojnásob. S hafanem na klopě: Z. N.

Pohranicnik řekl(a)...

Re: Z.N. 8. června 2015 20:02
Inu, marná sláva, kumštýři, herci, novináři a jiní komedianti se rádi vydávají za svědomí národa, nechávají se oslavovat a kážou lidem, jak by měli žít. A ve finále pak vyjde najevo, že to všechno jsou jen mimikry. Nic se nezměnilo, "umělecká fronta" je stejná za Protektorátu, za normalizace - a želbohu i dnes. Škoda slov.

Anonymní řekl(a)...

Mám jenom skromný dotaz. Nebyl plk. Pokorný v letech 1965-1967 velitelem 4. Znojemské brigády PS ?

mig řekl(a)...

Werich vytvořil pro český národ mnohem víc než spousta hrdinů, kteří si do něj rádi kopnou.

Spíš vidím snahu rozcupovat české národní velikány, a tím podkopat českou národní identitu. Nikdo totiž nebyl dokonalý, a tak se to dobře dělá. Zveličí se jeho nedostatky, pominou se přínosy a je to!

Kdo za touhle snahou stojí? Proč Češi tak rádi házejí špínu sami na sebe?

Pohranicnik řekl(a)...

Re: Anonymní 9. června 2015 6:07
Snažím se zjistit podrobnosti, proč byl mezi potrestanými důstojníky Pohraniční stráže i velitel znojemské bPS plukovník Pokorný,když Jan Werich byl do NSR převeden přes státní hranici důstojníky ze sušické bPS.
Pro upřesnění - Sestava Pohraniční stráže,

Anonymní řekl(a)...

https://www.youtube.com/watch?v=1FMqDFai6Q0

Anonymní řekl(a)...

Zaujala mě jedna informace a to ta, že "elity" měly již tehdy zajištěnou cestu pryč. Předpokládám, že ti součastní to budou mít již také velmi dobře připraveno.

Co se týče samotného případu, tak validní informace nemám, ale kdysi mi jeden starší pán povídal o celé události a o tom, že pohraničníci, co mu pomáhali, skončili skutečně v Sabinově. Viděl bych to tak, že šarže přišly o frčky a vojáci v lochu.

Zdravím Pohraničníku

L.C.

Pohranicnik řekl(a)...

PROČ BYL POTRESTÁN I VELITEL ZNOJEMSKÉ bPS ?
Jedna z variant je taková (od nejmenovaného zdroje z Facebooku).
Cituji:

Plukovník Pokorný "otevřel brány" a pohraničníci na Znojemsku nestřežili státní hranici (vojskovým způsobem).
Dokonce někteří pamětnici řikali,že (v r.1968) chtěl celou brigádou PS Znojmo "přesunout", krýt hranici a pak se možná odsunout do Rakouska.
Nikdo dnes neřekne pravdu. Ale muselo to být velké.

Peter Mikšík řekl(a)...

Autor článku nezabudol, jednoducho nič o následných akciách ŠtB a potrestaní veliteľov PS nič nevedel, resp. po tom ani nepátral. Rovnako tak ako nezisťoval ani presne kedy sa JW vrátil a prečo.
PS: Bolo by fajn pred skopírovaním článku najprv aspoň autora požiadať o súhlas.

Pohranicnik řekl(a)...

Re: Peter Mikšík - 9. června 2015 15:19
Omlouvám se, pane Mikšíku,že jsem hned nepožádal o váš souhlas s publikací zde na weblogu Pohraničník. Nicméně, jak sám vidíte, uvedl jsem vás jako autora, uvedl i zdroj odkud čerpám a na vašem textu jsem nezměnil ani písmeno.
Samozřejmě, pokud budete chtít, můžete zase recipročně doplnit svůj článek fakty, které jsem na weblogu Pohraničník zjistil a uvedl já.
Děkuji za pochopení.

Peter Mikšík řekl(a)...

OK, tak nabudúce... Link na váš článok niekto dal do komentára pod mojím článkom o JW, ale môžem doplniť na koniec ešte zreteľnejší odkaz. Ten článok je už viac-menej história, vytlačil ho dnešný aktuálny, už sa k nemu toľko ľudí nevráti.

Pohranicnik řekl(a)...

Tak fajn :-) Ještě jednou moc děkuji.

A recipročně, pokud by jste pro své články chtěl využít jakýkoliv text z weblogu Pohraničník, máte předem mé "generální povolení", stačí jen, když uvedete zdroj.
Mimochodem, na své stránce máte hodně zajímavých příběhů na téma "útěky za železnou oponu". Možná se na vás (tentokrát předem a s předstihem) obrátím a využil bych je a publikoval na Pohraničníkovi, s tím, že bych opět doplnil příběh pohledem z druhé strany, neboť pamětníci těchto (aspoň některých) událostí, jsou mezi námi.

Anonymní řekl(a)...

Čiň čertu dobře, peklem se ti odvděčí...
A jinak ti pohraničníci si to podle mě zasloužili (pomineme-li fakt že ještě vyšší trest by si zasloužili organizátoři celého toho převaděčství vyvolenců), takhle se státní hranice nestřeží. A nebo když už pouštět, tak všechny, a ne dělat slouhy prominentům.

Anonymní řekl(a)...

Plk. Pokorný, velitel 4. bPS neměl s J. Werichem společného vůbec nic. Jde jen o stejná přímení velitelů 4. a 7. bPS. Velitel znojemské brigády byl POKORNÝ VLADIMÍR, velitel v Sušici byl POKORNÝ STANISLAV.

Pohranicnik řekl(a)...

Re: Anonymní 11. června 2015 11:40
Tak tohle mě vůbec nenapadlo...
A jak už to bývá, nejjednodušší řešení bývá pravdivé. Tím se myslím mnohé vysvětlilo a mě nezbývá, než vám poděkovat za vaši informaci.
PS: mimochodem, připomněl jste mě situaci z 80-tých let u chebské brigády PS, kde jsem sloužil. Velitelem 5.bPS Cheb byl pplk.Trávníček a velitelem výcvikového praporu v Aši také pplk.Trávníček. Lišili se též jen křestními jmény (nebyli příbuzní). My jsme je v hovorech odličovali jako "velký" a "malý" Trávníček /eventuálně Travex/. :-)

Aminux řekl(a)...

Re: mig 9. června 2015 12:04
To není házení špíny, jen objevování pravdy. Házení špíny je, když někoho pomlouvám. Toto ale pravděpodobně pomluvy nejsou. Abych si o někom udělal co nejvíce objektivní nezkreslený názor, potřebuju vědět nejen o jeho kladech, ale i záporech, což nijak nesnižuje jeho předešlé zásluhy.
Jestli něco nemám rád, tak právě ono zbožťování, taková ta ikonizace. Nevím, proč by se měly zamlčovat něčí špatné činy, jen proto, že si z něj někdo udělal ikonu?

Anonymní řekl(a)...

oslavování osobností prováděli ve velkém komunisti, lidé nosili ikony - obrazy Lenina Stalina a spol. V projevech oslavovli jejich ,,umění". Vysvětlete mě co světového dokázal Kléma. nakonec sami soudruzi museli uznat že byl vrah! Podle mne umělci nikomu neradí jak má žít ani nečekají aby za ně někdo zaplatil. To dělají jejich obdivovatelé, jistě jsu vyžírkové, ale Werich na jejich zaplacení určitě nečekal. Too je vy kteří tu kopete do lidí, ze kterých žili KSč a ten zasranej systém ochrany hranic, placení z našich dani, vy kteří jste se na tom živili, nyní tu plácáte a chválíte se, jak jste byli důležití. Vytahujete vaše ikonky, věšíte si je na zdi v hospodě.

Anonymní řekl(a)...

Čas od času narazím na zvěsti, které staví pana Wericha do podstatně jiného světla než v jakém ho vidím já. Netuším čím to je, a neodvažuji se tvrdit že českou malostí, závistivostí. V ty nevěřím stejně, jako v jakoukoli "vinu" pana Wericha.

Pro mě byl, je a bude pan Werich jeden z absolutních velikánů našeho divadla, literatury, filmu i obyčejného života - asi právě proto, že ten obyčejný život pro něj znamenal víc než třeba úspěch v onom divadle, filmu nebo literatuře. Také jsem dlouho uvažoval o jeho "oddělení se" od životního tvůrčího partnera, Jiřího Voskovce a došel jsem k tomu, že byl - daleko víc než jeho kamarád a souputník - zastáncem prostých lidí. To jim oběma nebránilo v tom, aby zůstali kamarády, to jim v minulosti možná i pomáhalo v tvorbě, ale zároveň to je důvod, proč je mi osobně pan Werich daleko bližší než pan Voskovec.

Asi i těm, kdo píší tento blog a komentáře k němu je znám krutý osud pana Wericha a jeho rodiny - smrt dcery, zhoubná nemoc, která ho nakonec dostihla, nespočet distancí, které ho odstavily od tvůrčí práce - nebo - v jeho případě spíš jen - od její prezentace. Mate mě snaha na něm najít cokoli špinavého od dezinterpretace důvodů jeho americké emigrace, vztahů k Jaroslavu Ježkovi zvláště v Americe a nechápu, že si nikdo nevzpomene, kolika lidem pomáhal, kolik lidí toho spoustu naučil, kolika lidem se stal vzorem.

Zatim nemám doma aspoň na DVD dva nesmrtelné díly - Císařova pekaře a Pekařova císaře, a tak se skoro vždy přilepím k obrazovce, když se některá z televizí rozhodne je znovu uvést. Tenhle film by býval udělal komunistům ohromnou službu, kdyby mezi nimi nebylo tolik neuveřitelných pitomců. Nestalo se a tak zůstal neuskutečnitelnou pohádkou - ovšem nikoli komunistickou - jen a práve jen neuvěřitelně lidskou. Sice nevěřím, že bychom se dokázali kolem nějakého Golema tak semknout a konečně nastolit spravedlivější pořádek, ale ve změnu k lepšímu věřím určitě. Dříve nebo později lidé určite pochopí kdo byl a je kdo a začnou podle toho jednat. Spravedlivě.

Pohranicnik řekl(a)...

Re: Anonymní 9. listopadu 2015 0:59
Děkuji i za váš názor.

Anonymní řekl(a)...

velitel 4. bPs plk Pokorný Vldimír. jeho náčelník štábu pplk Ryšavý, ZVP pplk Zahálka a dalčí důstojníci byli brzo po srpnu odstraněni a místo nich byli přiveleni "zametači" - pplk Stískal, pplk Grégr a menší zametači mjr Bršlica a další korytáři - zkrátka zdravé jádro,které bezohledně naplnilo z Prahy nařízenou normu vyhazovaných. Připomínám, že plk.Pokorný byl opravdu charakterní člověk a voják. Škoda, že brzo zemřel.

Anonymní řekl(a)...

Vraj hrobár pohraničnej stráže. :-) A čo ste si predstavovali? Že budete ďalej strieľať na ľudí, ktorí by chceli utiecť?

Anonymní řekl(a)...

For anonymní 15.5.2016 : Uvažujte! Na čáře jsem nesloužil, ale z podstaty věci měla vojska PS svůj význam. Příměrem bych to vyjádřil asi jako zahrádkářskou kolonii. Když budete mít svoji zahrádku oplocenou, jasně vymezujete prostor, kam by bez vašeho svolení nikdo neměl vstupovat. Když bude navíc plot hlídán, máte podstatně větší jistotu soukromí a že vaše výpěstky nebudou rozkradeny. Když plot sundáte stane se z vaší zahrádky průchoďák, kde nemáte šanci cokoliv vypěstovat. To bylo po r. 89 právě potřeba na pokyn "vyšší moci" udělat a proto proběhla následná opatření.

Anonymní řekl(a)...

Zdravím, hledal jsem tuto událost na internetu, věděl jsem, že pan Werich byl údajně více než jeden týden na Sušické brigádě PS, 3.pohraniční rotě Debrník /Železná Ruda/ a prý byl nerozhodný zda zůstat v republice nebo ne, na stravování chodil společně s vojákama.........

Unknown řekl(a)...

presne tak , Werich bol na chate pod 3rPS Debrnik /rota priamo v Zeleznej Rude / velitel roty bol legendarny velite mjr.Vydlak on o tom vedel vsetko ale len raz som ho o roku 1968 pocul hovorit o vsetkom aj o jednaniach s Grenzpolozai na Velkom javore aj o Wewrichovi ! Inak nidkdy nic nehovoril ved bola normalizacia a kazdy chcel navsetko zabudnut!
Skoda , ze uz nie je medzi zivimy - bol to pohranicnik telom aj dusou !

Pohranicnik řekl(a)...

Re: Mikuláš Cmorik 13. července 2018 22:10

Děkuji za příspěvek.
Také jsem slyšel o jakémsi jednání s bavorskou Grenzpolizei.
Bohužel, ničeho bližšího jsem se nedopátral, tudíž jediný ověřený fakt je ten, že pohraničníci převedli Jana Wericha na Západ, přes státní hranici. A pak si to řádně také odskákali, zatím co pan Werich si po návratu do ČSSR nadále užíval spokojeného života ve své vile na Kampě, popíjel oblíbeného Johnyho Walkera, rozumoval a hrál si na "mravní ikonu".

Anonymní řekl(a)...

Dovolím si upřesnit, že tzv. velký Travex byl plukovník a tuším že Ladislav. Je to už někde 35 let, kdy jsem s oběma přicházel téměř denně do telefonického styku......

Unknown řekl(a)...

Plukovník Pokorný ze Znojma byla asi jen shoda jmen.Sloužil jsem na brigádě rok 1965_7a měl přezdívku Cirda. Byl také odejit za to, že nedovolil rusákům obsadit hranice Měl velké kamarády ruské maršály, ale bylo mu to prd platné. Jezdili k němu Čajkami střílet jeleny.

Anonymní řekl(a)...

PŘED HITLEREM SE MAZANĚ SCHOVAL V USA
A PAK SE ZASE VRÁTIL DÁLE - PARAZITOVAT NA ČEŠÍCH :)))
TI SI HO PAK ZVOLILI ZA NEJVĚTŠÍHO ČECHA,
DOKONCE JE VĚTŠÍ ÚDAJNĚ, NEŽ MISTR JAN HUS ,!!! :)))) VĚTŠÍ, ALE PARCHANT A PARAZIT:)
KOMUNISTY ZASE PODRAZIL, ZATO, ŽE TOHO HADA ROZMAZLOVALI...
O ZNIČENÝCH ŽIVOTECH POHRANIČNÍKŮ,
KTEŘÍ HO ŽIVILI A POMOHLI MU DO REICHU, ZATO, ŽE JE NIKDY NEPRASKNE, ANI NEMLUVÍM.