14. července 2020

Den Pohraniční stráže v Ostravě 07/2020

      GRENZSCHUTZTAG IN OSTRAVA.

 
     Až dneska jsem se dostal k tomu, abych sepsal aspoň krátký info článek o setkání bývalých pohraničníků v Ostravě, při příležitosti Dne Pohraniční stráže, které proběhlo v pátek 10.července 2020, jako vždy tradičně v restauraci Havránek.     Setkání pohraničníků v Ostravě bylo tentokrát vyjímečné tím, že přijela i zahraniční delegace, mohu-li tak označit naše přátele z bývalé Německé demokratické republiky (DDR), kteří vážili dlouhou cestu, až německého města Plauen (Plavno). 

    Takže jsem i já opět měl možnost, po dlouhé době, pošprechtit v německém jazyce, coby samozvaný "Dolmetscher" (tlumočník). Sebekriticky přiznávám, že moje "deutsche sprache" už není to co bývala, ale, pohraničník PS ČSSR s pohraničníkem GT DDR se nakonec vždy domluví, zejména, je-li podáváno aditivum ve formě lahodného piva Radegast 12°, nebo light Radegast 10°.


     Na fotografii zleva: členové delegace aus DDR Hannelore , Uwe a Egon. Úplně vpravo pak stojí organizátor všech setkání PS v Ostravě a dobrá duše podniku Ladislav. Nesmím také zapomenout na zástupkyni KČP Most Máju , jenž vážila velmi dlouhou cestu vlakem až ze severu Čech, aby s námi v Ostravě mohla být aspoň chvilku.
     
    Když už se zmiňuji o Májce, osobně ji tímto zpětně vzkazuji: "Ach, proč jsi jen objednala tu láhev vodky ke stolu? Pravda, hezky jsme si všichni připíjeli, ale já, který už cca dva roky tvrdý alkohol nepiju, jsem pak měl po celou sobotu výraznou zdravotní indispozici a ještě v neděli jsem nebyl úplně fit". Marná sláva, jsem už opelichaný kocour a doby, kdy jsem do sebe lil pivo jako prokopnutý a šlahal k tomu stakany ozaj riadné pálenky jsou již dávno pryč :-)        Setkání PS a GT DDR v Ostravě bylo moc fajn, aspoň já jsem byl moc spokojený. Jediné negativum bylo, že zrovna v ten pátek bylo tropické vedro s teplotami přes 30°C a ač je restaurant Havránek skvělý podnik s dobrou obsluhou a pivem jako křen, chybí tam AC klimatizace. To je myslím jediné, co mě na celé akci vadilo, úmorné vedro. Chladno bylo jen na WC a potom venku, po 21.hod, když zapadlo slunce. Ale co už, "čo bolo, to bolo". 

       Co napsat na závěr? Pohraničníkům z Ostravy a okolí, jenž o setkáních zatím čtou jen na Facebookových stránkách Veteránů PS Ostrava, nebo zde na weblogu Pohraničník a chtěli by přijet pravím: "přijeďte".  Budete zde mezi svými a kdoví, třeba ne setkání PS narazíte na své kamarády, jenž s vámi kdysi sloužili na státní hranici, na stejné pohraniční rotě. Je nás na setkání opravdu hodně. Informace získáte na facebookových stránkách Veteránů PS Ostrava, nebo na webu Vojensko.cz , případně si o termín dalšího setkání napiště sem, do redakce weblogu Pohraničník, mailová adresa:  pohranicnik@gmail.com


Ostravští veteráni PS - Facebooková stránka

16 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Měl bych takový dotaz. Setkali se tam jen pohraničníci z povolání, nebo i základ´áci?
Je ten dotaz dostatečně nevulgární a nedehonestující vážený moderátore?

Pohranicnik řekl(a)...

Na všech setkáních veteránů Pohraniční stráže v Ostravě jsou bývalí vojáci základní služby v drtivé převaze.
Bývalé důstojníky by se dalo spočítat na prstech jedné ruky.

folfran řekl(a)...

Z povolání jste byli myslím jen dva. A pro anonymního bych chtěl dodat, na těchto našich setkáních neřešíme politiku ani náhodou. Tohle je čistě o vzpomínání na naše vojenská léta. F.

Pohranicnik řekl(a)...

Re: Folfran

Z povolání jsme tam byli, aspoň co jsem já zaregistroval, tři.
Nadrotmistr, poručík a kapitán.
Poručík, to je moje maličkost a nrtm i kpt tam měli hodnost viditelnou na uniformě.
A za GT DDR tam byl jeden podplukovník, tedy oberstleutenant :-)

Takže vlastně, sečteno a podtrženo, čtyři důstojníci.
A vojáků základni služby, počítám, cca 50, plus mínus.
Tak či onak, na setkání PS v Ostravě hodnosti ani funkce NIKDY neřešíme.

folfran řekl(a)...

tak nadrotmistr nebyl z povolání, pokud se nemýlím...

Pohranicnik řekl(a)...

Re: Folfran
Tak to nevím, viděl jsem nrtm, tudíž jsem ho zařadil mezi důstojníky :-)

Jen, co vím, když jsem dělal nadrotmistrovi a Uwemu tlumočníka, tak byl Uwe moc potěšen, páč on byl u GT DDR také nrtm, nebo pprap a přitom byl také voják základní služby u GT DDR. Byl na vojně ale 3 roky, páč to byly 60.léta, krize na Kubě, krize v Berlíně, tak byl asi něco jako délesloužící, což bylo kdysi v naší armádě také.
A tím, přátelé, že své strany uzavírám debatu na tohle téma, bo mě nebaví furt datlovat do mobilu a PC kvůli tomu zapínat nebudu.

Pitris řekl(a)...

...co kecáš za bláboly, že jsi dva roky nepil tvrdé, když jsem ti, lajtnant, vloni na přelomu zimy a jara dovezl z Boršic slivku...

Pohranicnik řekl(a)...

Re: Pitris

Myslíš tu hnusnou slivovici, 300 Kč/litr, co se nepovedla, jak jsi sám uznal a chutnala jako psí chcanky? To bylo v roce 2017.
Poslední, tentokrát už dobrou slivovici, jsem od tebe kupoval v roce 2018, někdy na podzim.
V roce 2019, ani 2020 už jsem od tebe nic nekupoval.
Takže tak, synku.

Pitris řekl(a)...

...pokud umíš počítat a číst, tak se nebavím o roce 2017, nehledě na to, že jsi ju stejně vychlastal a cenu jsem neurčoval já, to zaprvé a zadruhé, podzim 2018 je u mě cca rok a půl, tak ze sebe nedělej božatko z Radhošťa, synečku...

Pohranicnik řekl(a)...

Pravda,hutníku, v tom roce 2017 to byla chyba, že jsem ti, jako kamarádovi, důvěřoval a při převzetí a platbě jsem slivovici neochutnal. Holt, člověk se učí celý život.
A ano, nakonec jsem ji, v kombinaci s džusem postupně vypil, samotná nebyla k pití, ale, to ty moc dobře víš.

Uzavřeme tu debatu, komentáře na weblogu Pohraničník nejsou pro ten účel.

Jenom, neměl by jsi psát po internetech, když máš "dvojku v žíle". Vidím, že jsi se vůbec nezměnil. Dříve jsi psal podnapilý urážlivé komentáře jen na Facebooku (proto jsem si tě odebral z FB přátel), teď už je ti to málo a taháš to i sem.

Napsal bych ti, že by jsi se měl stydět a zamyslet se nad sebou, ale, bylo by to házení hrachu na zeď.

Petr C. řekl(a)...

Hoši přečetl jsem si ty komentáře a zajímá mě o které Boršice jde kde mají tak špatnou slivovici.Jináč setkání bylo parádní poznal jsem další kamarády.
.

Anonymní řekl(a)...

Veď sa nepaprč Zdeňku, iba ťa škádlil, nebolo v tom nič urážlivé.

Anonymní řekl(a)...

Smím ještě mít jeden dotaz?
To setkání organizuje někdo z těch tří profesionálů, nebo někdo z těch základa°ků?

Pohranicnik řekl(a)...

Setkání veteránů PS v Ostravě, stejně jako mnohé jiné podobné akce, organizuje svobodnik Ladislav N. za kooperace s Honzou G. což jsou oba bývalí vojáci základní služby.

Anonymní řekl(a)...

Nevěřím milý pohraničníku, že tento můj příspěvek uveřejníte. Ale jako člověk s druhou mateřskou řečí o které zdepíšete že jí vládnete bych se rád zeptal.: Našel jste někdy někde na internetu podobné stránky vojsk třetí říše která měla stoprocentně stejné úkoly jako poraniční stráž čsr i čssr?
Domnívám se že podbné setkání by Bundespolizei okamžitě rozehnala. Co vy na to?

Pohranicnik řekl(a)...

LOL :-)

Myslíte tu BUNDESPOLIZEI, která toleruje řádění muslimů v Německu? Tu BUNDESPOLIZEI co stíhá německé občany za jejich nesouhlas s islamizaci Německa vyjádřený na sociálních sítích? Tu BUNDESPOLIZEI, která šikanuje členy parlamentní politické strany AfD?

Tahle BUNDESPOLIZEI se chová v podstatě stejně, jako Reichspolizei v nacistickému Německu 30.let.
To jste si fakt vybral blbej příklad.

A ty vaše ostatní slova? Na to je škoda reagovat, páč škoda času.