7. července 2024

REMINISCENCE - KNIHA S TÉMATIKOU PS OSH

 

    K napsání článku o výše uvedené knize mě vedl status mého FB kamaráda na jedné z diskuzních skupin sociální sítě Meta (Facebook). Po krátkém ověření jsem se rozhodl, že se o existenci románu REMINISCENCE, od slovenského spisovatele Dominika Dána, podělím i se čtenáři weblogu Pohraničník.

Screenshot z FB. Knihu AKCE AGÁTA jsem nikde nenašel.


    Přiznávám, že já osobně jsem tuto knihu nečetl a upřímně, ani nevím, zda si ji vůbec někdy zakoupím. Tento kriminální příběh zasahuje do období před Listopadem 1989 a jak jsem seznal, tématem je sice Pohraniční stráž, děj se odehrává na československo – rakouské hranici, ale, příběh rozhodně není pro pohraničníky lichotivý a jak jsem pochopil z kontextu (hodnocení čtenářů a kritika knihy) bude to celé v duchu, na jaký jsem zvyklý ze současných státních ("veřejnoprávních") i korporátních masmedií, od televize ČT24 (přezdívané Goebbelsova tlama) až po MFD LžiDnes.cz.


    Na druhé straně tuším, že jsou čtenáři, nejen bývalí pohraničníci, kteří by si takovou knihu chtěli přečíst, aby si mohli na knihu udělat vlastní názor, ať už negativní, či pozitivní. A proto se kniha Reminiscence dostává do obsahu weblogu Pohraničník. Ostatně, už dříve jsem zde psal o takových kulturních dílech, jako je polský film Agnieszky Holland HRANICE(2023), nebo český seriál TV Voyo KRÁL ŠUMAVY – FANTÓMTEMNÉHO KRAJE (2022). Ten dokonce bude mít pokračování, platforma VOYO slíbila 2.sérii. Předpokládám totiž, v minulosti i dnes, že čtenáři webu Pohraničník jsou inteligentní lidé, většina z nich osobně zažila službu na čáře v době Studené války a tak nepotřebují, aby jim někdo říkal, co si mají myslet a jaký mají mít názor.


A nyní k samotné knize.


Píše se rok 2008 a detektivové z mordparty mají na stole nejstarší případ, s jakým se kdy setkali. Základním pravidlem jejich práce je, že čím dříve se k případu dostanou, tím větší je šance na dopadení pachatele.

Tentokrát se však jedná o případ, který se stal před šestapadesáti lety: mají prověřit možnost obvinit tehdejší pohraničníky z vražd v případech střelby na obyvatele pokoušející se emigrovat do Rakouska. Případů je nakonec mnohem více, než si detektivové původně mysleli.

Vybrali si jeden z nich: smrt pěti lidí (včetně dvou dětí) na ostnatém drátu u Petržalky v roce 1952. Tehdy sice ve společnosti nerezonovala, protože se o ní nesmělo psát, ale poměry se naštěstí změnily.

Všichni se musí ponořit do směsi špionážních her s detektivním podtextem, esence utrpení s pachutí krve, nenávisti a fanatismu.

Obal knihy REMINISCENCE (D.Dán).


A to je ke knize všechno, zbytek je, milí čtenáři, už pouze na vašem uvážení.


Vaše názory, kritiku, nebo naopak pochvalu knihy pište prosím do rubriky KOMENTÁŘE pod tímto článkem. Samozřejmě, můžete přidávat i komentáře na jiné témata, které souvisí s tématikou ochrany státních hranic. Ale rovnou upozorňuji, že verbální agresivitu, vulgarity a jakoukoliv dehonestaci vojáků Pohraniční stráže nepřipustím a takové komentáře rovnou smažu. Neboť: Můj web, moje pravidla. Tečka.


Použité zdroje k článku: 

https://www.databazeknih.cz/prehled-knihy/reminiscence-526892 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Dominik_Dán

21 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Andrle ,Domažlice ,sloužil jsem u PS,ale číst určitě nebudu ,zloby ,nenávisti ,ideologie tady slyším dnes a denně z médií .34 let.

Pohranicnik řekl(a)...

Souhlasím s vámi.

Anonymní řekl(a)...

Hledáte chytrou zábavu pro dlouhé letní večery s vašimi dětmi? Pak doporučujeme deskovou hru Přes železnou oponu!
👉Hráči v roli převaděčů pomáhají uprchlíkům z Východní Evropy dostat se osmi různými způsoby na Západ. Hra je inspirována skutečnými příběhy, prostřednictvím kterých hráč lépe pochopí realitu života v komunismu a důvody, pro které se lidé rozhodovali k riskantní cestě na Západ.
https://www.facebook.com/muzeum20stoleti/videos/7722607777857658

Anonymní řekl(a)...

Souhlasím, že dnes nám masmédia, a to nejen v ČR, dávají masáž mozků. Kdysi dávno se v novinách psalo co se stalo, kdy a kde.

Dnes nám říkají, co si máme o všem myslet. Je to, z mé vlastní zkušenosti z různých zemí, všude úplně stejné.

Před časem jsem viděl TV seriál Sever. Asi realistický, nevím. Příběh idealistického policajta, který se nakonec poučí. Co ale vím je to, že pokud si někdo myslí, že je to někde jiné a lepší, pak se velmi mýlí.

Mirek

Anonymní řekl(a)...

Operace Suverénní hranice. Rázná Austrálie radikálně srazila počet připlouvajících migrantů
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-svet-operace-suverenni-hranice-razna-australie-radikalne-srazila-pocet-priplouvajicich-migrantu-40480012

Anonymní řekl(a)...

Budou moci vojáci a stráže na hranicích používat zbraně? Sejm se rozhodl
https://nto.pl/zolnierze-i-straznicy-beda-mogli-uzywac-broni-na-granicy-sejm-podjal-decyzje/ar/c1-18672369

Anonymní řekl(a)...

Souhlasím, kdysi dávno, za komunistú, se v novinách psalo co se stalo, kdy a kde, teda Pravda, ne jako dneska, kdy pisálkové píšou samou lež. Zlaťí komunisti, ťi by takové reakcionáře a bývalé bezpečaky popravili a byl by klid, ne jako dneska, kedy si každej hejhula múže po tech internetech psá, že nemuže svobodňe psát. Za komunistú byla svoboda!

Lidská hloupost je zajímavej fenomén.

Anonymní řekl(a)...

Pohraničníci v roce 1956 zastřelili rybáře, syn se domáhá soudní rehabilitace
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/walter-wawra-soud-breclav-pohranicnik-strelba.A240716_091118_brno-zpravy_coch

Anonymní řekl(a)...

Soud rehabilitoval rakouského rybáře, kterého v 50. letech zastřelili na hranici českoslovenští pohraničníci
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-soud-rehabilitoval-rakouskeho-rybare-ktereho-v-50-letech-zastrelili-na-hranici-ceskoslovensti-pohranicnici-40480460

Anonymní řekl(a)...

Dotaz na příslušníky PS v 80. letech. Když jsem žil v Rakousku 1984-1985, stal se zvláštní případ. PS měla střílet na narušitele, jenže střely měly lítat na rakouském území. Tehdy se pak na hranicích setkali nejvyšší velitelé PS a zástupci rakouské vlády. Mělo jít o tajné setkání. To bylo tak tajné, že den poté kolovaly fotky ve všech rakouských bulvárech.

Jenže ani ty bulvární plátky nic nevysvětlily. Tehdejší rakouský ministr vnitra, s typickým rakouským jménem Blecha, měl říci delegaci ČSSR, "Chlapi, neblbněte. Co si děláte na vlastním území je vaše věc. Jenže jste mohli trefit třeba rakouského zemědělce. Víte, jaký bych z toho měl průser?"

Zástupci ČSSR tehdy měli slíbit, že se nic takového nebude opakovat.

Nějací pamětníci?

Dík!

Mirek

Anonymní řekl(a)...

No anononymni za komunistu se stejne jako za protektoratu psala jen a jen cista pravda.

Anonymní řekl(a)...

Poslední mrtvý na hranici
https://www.youtube.com/watch?v=0vXOQF9d5b8

Anonymní řekl(a)...

Mirku, skutečne im žekl: "Chlapi, neblbněte. Co si děláte na vlastním území je vaše věc. Jenže jste mohli trefit třeba rakouského zemědělce. Víte, jaký bych z toho měl průser?" Ty´s to slyšel?

Anonymní řekl(a)...

Řeckého pohraničníka zasáhla palba z Turecka, úřady podezírají pašeráky migrantů
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-reckeho-pohranicnika-zasahla-palba-z-turecka-urady-podeziraji-paseraky-migrantu-40481067

Anonymní řekl(a)...

Neslyšel, není to ověřené. Pouze něco v tom smyslu tehdy psaly rakouské bulvární plátky. Ale kdoví, třeba to byla kampaň proti rakouskému ministru vnitra Blechovi. Možná někdo chtěl jeho funkci. Blecha, tuším socdemák, se ale ve funkci udržel až do roku 1989, tedy pět let po onom incidentu.

Dík za dotaz!

Mirek

Martin Sedlacek řekl(a)...

Rakouský ministr Blecha říkal: "Co si děláte na vlastním území, je vaše věc, ale do Rakouska nestřílejte." To mě rozesmálo. My jsme měli povoleno proti narušitelům střílet i několik set metrů na území západního Německa, pokud se tam dostali, a potom to individuum odtáhnout zpět na území Československa, pokud to bylo možné. Na můj dotaz, co když západoněmečtí pohraničníci najdou na území Západního Německa náboje ze samopalu, když jsem střílel po narušiteli, mi politruk řekl, že správný pohraničník nemá přemýšlet, ale střílet. I kdyby se něco stalo, tak to budou řešit jiné orgány. A ta svině komunistická měla pravdu, protože se na čáře stal případ, kdy pohraničníci zastřelili nějakého západního Němce, co se poflakoval kolem hranic. Pokud si dobře pamatuji, vdova dostala od Československé vlády nějaké odškodné v západních markách, aby ji zavřeli hubu, a tím to celé haslo.

Pohranicnik řekl(a)...

Re: Martin Sedláček.
Ach jo, opět jste si zapomněl vzít léky?
Vám pomůže už jen časově neomezený pobyt na Oddělení akutních neklidů v místně příslušné Psychiatrické nemocnici.

Pohranicnik řekl(a)...

Re: Anonymní.
Předpokládám, že Mirek to má z nějakého zdroje, kterému důvěřuje, jinak by to sem, jak ho znám, nepsal.

Já zase mám z první ruky informací podobného rázu, když jednal čs hraniční zmocněnec s bavorskými orgány v 80.létech, krátce poté co byla aféra kolem pplk. Dicka.

Představitel za BGP, mám dojem, že to byl pplk Jacobi, prohlásil něco obdobného. Nikdo totiž neměl zájem situaci na čáře s ČSSR hrotit.

A pak, západoněmecké orgány vždy zajímala spíše situace na hranici BRD-DDR, a Tschechen jim byli tak nějak scheiss egal.

Anonymní řekl(a)...

Já si ten případ střelby na rakouské území přesně nepamatuji. Ani si nevzpomínám, zda byl při ní někdo zraněn či zastřelen. Byly toho však plné rakouské noviny. Možná i proto se rakouská vláda rozhodla nějak reagovat. Jinak by to ani oni, stejně jako Němci v BRD, asi nechtěli moc rozmazávat.

Rakušané měli zájem na dobrých vztazích s ČSSR a tohle byla výjimka.

Mirek

Ernest řekl(a)...

Byl zastřelen pplk v.v.Dick ktery byl na houbach; nevim proč uražite pana Sedlačka když je to znama věc.

Martin Sedlacek řekl(a)...

Rozumím ti, pohraničníku! Ja vím, že je to pro vas asi problem jen trochu hledat informace na internetu,ale věřte mi, když budete na webu poctivě hledat, tak to najdete. Opravdu, myšlení je zadarmo a ani to moc nebolí.
P.S.Myslím, že to byl ten Dick, Erneste, protože když zastřelili toho Západního Němce na jejich území, tak nám politruk na rotě říkal, že to byl nějaký západoněmecký policista ve výslužbě. Ale fakt si nejsem jistý, protože to je strašně dávno.