25. ledna 2017

PŘÍBĚHY Z KARLOVARSKÉ BRIGÁDY PS.

Příběh první - STRES. 

  Píše se listopad roku 1965, jsme na 13. rotě PS Karlovarské brigády ,v obci Potůčky, na hranici s NDR. Hranici v obci cca. v délce 2 km, tvoří hraniční potok. Na německé straně je hned vedle potoka silnice. Na české straně silnice, na krajnici drátěná stěna vysoká cca 4 metry, na druhé straně silnice halda bývalých Jáchymovských dolů. Žádná signální stěna, žádný kontrolní pás. Tento úsek je proto od setmění do rozednění trvale silně osvětlen. Úsek v délce cca 400 metrů je střežen trvale jednočlennou hlídkou ze špačkárny. Asi 10 metrů za špačkárnou už začíná signální stěna a kontrolní pás. 

Dobové foto - Johanngeorgenstadt 1965


  Na německé straně v Johanngeorgenstatu je vlakové nádraží, koleje pokračují až k nám do Karlových Varů. Mašiny se jezdí otáčet na točnu do Německa. Na kolejích je brána, již zapojená do signální stěny. Filozofie narušitelů známá z výslechů zadržených, je následovná. Přijedu do Johannu /naše zkratka/ na nádraží, v dohledu signální stěny, nikoliv hranice, ujdu tak 2 km, překonám signálku. Na nádraží v Potůčkách do vlaku nastoupit nemohu, tam by mohly být hlídky PS (ač se tam nikdy nestavěly), dojdu tedy do Horní Blatné a tam nasednu do vlaku do Karlových Varů. Další postup si plánovali tak, že dojedou do Karlových Varů, nasednou na vlak do Chebu, poslední stanici před Chebem vysednou, dojdou k čáře, překonají hlídky a signálku a jsou v NSR. 

  Nováčci, kteří nastoupili koncem září z přijímače ve Vejprtech jsou již zacvičeni druhoročáky a prošli všemi stanovišti roty. Na pozorovatelny už chodí ve dne, na osvětlený úsek i v noci samostatně, druhý člen hlídky sedí na špačku za slévárnou, vzdálený cca 400 metrů. 

  Toho dne byl do noční směny na pozorovatelnu v místě, nazvěme ho Pod haldou, denním rozkazem určen vojín, říkejme mu Zelinec. Běžný hoch z vesnice na Oravě. Dalo by se předpokládat, že kluk z vesnice nemá v terénu problém. Přes to tu jeden ukrytý problém byl a o tom to vyprávění je. Milý hoch měl mírnou vadu řeči, trošičku zadrhával, ale žádné koktání. Je dost možné, že to byl jeho první samostatný noční, zdůrazňuji noční, posez na pozorovatelně. Denních už měl několik za sebou, je cca 23:00 hod. Potok šumí a hučí, je po podzimním několikadenním dešti. 

  Náš narušitel, nazvěme ho Klaus, se spouští z Německé strany po ohnuté břízce do potoka, proud je silný, jeho vůle je ale silná také. Potok je regulovaný žulovými kvadratickými kameny. Klaus se po nich vyškrábe na břeh. Před ním však drátěná stěna. Sundává část svršků a roztahuje oka v drátěné stěně, není to signálka. Zatím se mu daří. Vzpřimuje se a chce přejí silnici na české straně. 


  V ten okamžik ho spatřuje vojín Zelinec a chce provést to, co ho celé tři a půl měsíce učili. Zadržet narušitele. Běžný postup, výzvy, výstražný výstřel a případně použití zbraně. Čeká ho opušťák za zadržení, doma na Oravě bude hrdina. Ale.., ale ono nic. Ta maličká chybička v psychice, výše popsaná, zablokovala veškeré dění v jeho organismu. Z jeho úst nevyšel ani hlásek, ani zakvílení, prst na spoušti zcela ztuhnul a nedalo se jím ani pohnout. Na to, že má u pasu signální pistoli si ani nevzpomene… A co náš narušitel Klaus? Přejde v pohodě silnici, už se drápe po kamenech haldy, mizí v lesním porostu u železniční trati a mizí v dáli. 

Dobové foto - obec Potůčky.


  Po asi 10 minutách povolí ochrnutí vojína Zelince. Zmůže se k vyjmutí pojítka z pouzdra, napichuje se a koktavým hlasem, jen málo srozumitelně, sděluje obsluze ústředny signální stěny, k čemu došlo. Do konce vojny už nepřestal koktat a na hlídku se už nikdy nedostal. Nakonec dělal kotelníka a to velmi mizerného. Pak zůstal v dosahu roty jako lesní dělník a koktal až do své smrti. Doktoři ho bohužel špatně odhadli. U pěšáků ČSLA mohl být šťastným člověkem. 

  No a co bylo dál? Začalo hotové peklo. DDR vyhlásil hraniční poplach. Všechno na nohou, ti po službě ti před službou, ti po vycházce s pár pivy pod čepicí, vše připraveno k nasazení. Poplachovka během z roty na místo proryvu. Pokryla to poplachovka z roty, protože to bylo v dosahu a nemusela sedět na piketu nebo v zemljankách. Na drátech svetr, pro psa parádní stopa. Pes přeběhl silnici a začal se škrábat na haldu. Ale chyba lávky, kamení ujíždělo psovi pod nohama a hlídka, hlídka ta už neměla šanci vůbec. Od proryvu uběhlo tak 20 až 25 minut. To už byl Klaus cca 1 km od místa proryvu. DDR a pak VR podávají hlášení operačnímu na brigádě. Ten zvedá sousední roty do stavu připravenosti k okamžitému nasazení na clonách. 

  Velitel brigády u operačního brigády vydává rozkaz, vzhledem k možnému postupu narušitele provádět propátrávání terénu v pravděpodobném směru postupu narušitele. Jsem v čtyřčlenné hlídce postupující nejblíže pravděpodobné ose postupu narušitele. Střídavě nesu R105, vysílačku s dosahem cca 8 km. Les se spíše podobá pralesu, popadané stromy, větve. Těžba se tu prováděla naposledy za Němců. V hlídce máme psovoda se psem Míšou. Míša byl nejmladší a nehloupější pes u roty. Skákat psovodovi na koleno a hejbat zadkem uměl dobře, ale stopu udělal tak maximálně 1 hod. starou… 

Vojenská radiostanice R 105


  Tak se trmácíme terénem ve směru Potůčky - Horní Blatná a začínáme toho mít plné kecky. A hle, před námi uzavřený velký seník se senem pro jeleny. Dva jistí venku, psovod a velitel hlídky jdou do seníku. Sapy připravené ke střelbě dávkami, za krkem mrazení, nervy napjaté k prasknutí. Před dvěma roky narušitel z Německa zastřelil 4 záložáky na Přísečnici. A úplně první pes Míša, dostává povel k vyhledání, pobíhá, hledá… nenachází. 

  Mezi tím už sousední roty rozložily na předpokládaném směru první clonu. Dotrmácíme se až k ní a jsme vyřízení. Ale ani Klaus na clonu nedorazil. Předpoklad brigády je, že Klaus se někde zašil a čeká na denní světlo. Velitel roty vydává rozkaz dalším hlídkám znovu propátrat terén možného postupu narušitele se zaměřením na úkryty, kde by se narušitel mohl ukrývat. 

  A co myslíte,že se stalo? Po stejné trase co šla naše hlídka, vyrazila další hlídka. No, ale samozřejmě s jiným psem. A zde musím říci, že i psi byli mazáci a bažanti. Hlídka prohledávala všechna zákoutí, skalky, shluky padlých stromů, až dorazila kam? No přece k tomu seníku! 

  Pes už venku nastražil, pustili jej tedy dovnitř a psovod nemusel ani dávat povel a pes sám provedl zadržení. Klaus spal zahrabaný v seně. A byli jsme slavní, zadrželi jsme si narušitele sami. Ostatní roty nás jen jistily. Opušťáky a u piva v hospodě na Haldě jsme si o tom dlouho povídali. 

Poučení: služební psi byli stejní hrdinové čáry jako pohraničníci.


AUTOR (c)  Zdeněk Holek

20 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Další pohraničník se jménem Zdeněk. Uf! Jinak moc pěkný příběh. Přestože jsem ve službě prošel kromě západní i východní čáru (N. Ves, Hora sv. Kateřiny), o tom problému postřílených záložek na Přísečnici slyším poprvé. Mnohokrát jsem její okolí procházel s detektorem, docela zajímavé nálezy, vše po wehrmacht mimo to zajímavé pivní láhve a zátky. Ale taky krásné křemenáče a v K. Hamrech ukázkoví kováři. S pozdravem Z.N.

Pohranicnik řekl(a)...

Re: Z.N. 25. ledna 2017 15:49

Je to tak, Zdenále,máme tady dalšího Zdeňka. Možná to bude tím,že jsme měli nedávno,tj.23.1.svátek. Anebo to bude úplně něčím jiným. :-)

Tak či onak jsem rád,že Zdeněk Holec poskytl své vzpomínky na službu u karlovarské brigády PS pro weblog Pohraničník, z dob, kdy se hranice s NDR ještě hlídala vojskovým způsobem. A to jsem si já nevzdělanec myslel,že s ostrahou hranic ČS-NDR skončila PS krátce po postavení berlínské zdi v roce 1961. A ono ne.

Jsou to docela cenné a zajímavé vzpomínky,už proto, že weblog Pohraničník je spíše o ostraze státní hranice se Spolkovou republikou a Rakouskem.
Mám domluvenou se Zdeňkem další spolupráci, čtenáři se mohou těšit na další příběhy.
Z.V.

Anonymní řekl(a)...

Naštěstí se tam už místo pohraničníků můžou prohánět lyžaři. To byla hrozná doba.

leho řekl(a)...

Kdo to byl Klaus? Asi, chudák, co už měl toho socialistického marasmu plné zuby a chtěl za příbuznými do NSR. Riskoval aby mohl žít svobodně jako člověk a ne v zadrátovaném koncentráku. Možná svým způsobem je záslužné, že tento web existuje, že vlastně ukazuje světu, jak zrůdný ten režim byl a že nelitoval nesmírných lidských a materiálních zdrojů zadrátovat republiku a zastřelit kohokoliv, kdo by chtěl ven.

Pohranicnik řekl(a)...

Re: Leho 29. ledna 2017 21:09

Koukám,že "brave soldat" Kulisek je zpět :-)
Tak vás tady vítám zpět na weblogu Pohraničník, vojáku bez bázně a hany.
Už dlouho jste tady nebyl, respektive dlouho jste nepřidal nějaký úderný komentář.

Vy, "vojáku Leho", máte takovou zvláštní dvojí morálku: jako emigrant a bývalý žoldák US.ARMY rád chodíte po českých internetech a dáváte lekce z dobrých mravů.

Zde,na weblogu Pohraničník,moralizujete o tom,že bylo Československo zadrátované a na hranicích se střílelo. Ovšem sám, patrně z pouhé skromnosti, potlačujete v sobě i navenek reálný fakt, že jste bezpochyby, jako žoldák americké armády při misích v zahraničí, povraždil mnoho nevinných civilních obyvatel, kteří měli jen smůlu v tom, že se vám dostali na mušku, když jste mečem a krví šířil pojetí americké demokracie, stylu života a "bránil jste" americké zájmy v zahraničí. Opravdu, od vás ta kritika ve výše napostovaném komentáři sedí.

Zase se zde někdy ukažte, ale pište komentáře k věci. Kdybych chtěl slyšet propagandu, zapnu si americkou CNN, nebo hlásnou troubu režimu ČT24. K tomu nepotřebuji vás.
Bůh vám žehnej! :-)

Jiří Chmelarčík řekl(a)...

Ještě že bylo vojskové střežení na hranicích s NDR zrušeno a přešlo se na policejní. Tedy u nás. Velitelství v Pirně bylo až do rozpadu NDR. V Potůčkách bylo oddělení VB, později Oddělení ochrany SH, kde sloužili příslušníci SNB podřízeni Úsekovému oddělení v Nových Hamrech, které podléhalo personálně veliteli brigády PS, zajišťováno týlem brigády. Ve věcech služby podléhalo zástupci velitele bPS pro zpravodajskou práci, který buď řídil sám nebo prostřednictvím skupiny OSH při jeho oddělení. Zpravodajky se podílel zástupce náčelníka zpravodajského oddělení pro kontrarozvědnou práci. Zástupce velitele bPS měl na hranici s NDR v teritoriu Západočeského kraje postavení zástupce hlavního hraničního zmocněnce.

Pohranicnik řekl(a)...

Re: Jiří Chmelarčík 30. ledna 2017 11:56

Děkuji za komentář,Jirko.
Přeji hezký den.

leho řekl(a)...

...ještě bych dodal, že jsem psal k věci, když jsem spekuloval o identitě toho chudáka Klause, které jste tak hrdinně dopadli. Co se mu asi pak stalo? Vyhodili ho z práce, ze školy? Šel si za pokus o přechod sednout do kriminálu? Pravděpodobně ano. A za smutný osud tohoto chudáka a mnoha jiných můžete vy. To se ani trochu nestydíte se tímhle chlubit?

Pohranicnik řekl(a)...

Re: leho 1. února 2017 1:53

Nevím,co se mu stalo, možná ho vyhodili z práce,to bylo v bývalé NDR za něco takového běžné, stejně jako to bylo běžné ve Spolkové republice, kdy byli lidé vyhazováni z práce za členství v Deutsche Kommunistische Partei, což byla v této zemi legální, řádně registrovaná politická strana. LINK http://tinyurl.com/hwcxu5n
Ale onen Klaus, na rozdíl od civilistů a dětí postřílených vojáky US.ARMY od vietnamské vesnice My Lai až po Irák či Afganistán, měl na výběr. Mohl si vybrat a risknout, zda se pokusí o překročení vojensky střeženého pásma, anebo se pokusí dosáhnout možnosti vystěhování legální cestou (režim v NDR se docela rád zbavil takových lidí, vše lze dohledat přes Google).Zvolil si první možnost.
Mimochodem,Klaus mohl v NDR klidně i zůstat, žádná genocida, před kterou je třeba utíkat tam nebyla, NDR měla relativně vysokou životní úroveň (v porovnání s některými jinými zeměmi RVHP).

Samozřejmě,že považuji za špatné,že společenský systém zemí východního bloku znemožňoval volné cestování. Proč se tak dělo, je ale na dlouhý rozbor a weblog Pohraničník není žádné politologické fórum, abych se tím tady zabýval. Nic není černobílé, ve zkratce jen napíšu, že Sovětský svaz nebyl "říší zla", ač tak byl označován a Spojené státy nebyly "zemí svobody a neomezených možností", jak si mnozí mysleli.

A na závěr odpovím na vaši poslední otázku, vojáku Leho. Nestydím se za to,že jsem autorem weblogu POHRANIČNÍK. Tenhle web není o propagaci politického systému před 11/1989. Já zde předkládám jen události a příběhy, které se na státní hranici v dobách studené války odehrávaly, tak, jak jsem je zažil během služby já, nebo ostatní, kteří prošli vojenskou službou u PS. Najdete zde i články o incidentech, které byly tragické a na které Pohraniční stráž nemůže být hrdá, nevyhýbám se kontroverzním tématům. Ale nikoho nesoudím, předkládám fakta a každý si může názor učinit sám. Čtenáři tohoto webu jsou většinou rozumní a inteligentní lidé, kteří jsou schopni chápat psaný text a přemýšlet o něm. K tomu, aby měli na věc nějaký názor, nepotřebují PŠM, ani CNN, ČT24, nebo MFD LžiDnes.cz :-)

Návštěvnost webu Pohraničník se blíží číslu jeden milion (počítadlo najdete na spodní části wwww stránky), tak to snad nedělám úplně špatně a čtenáře to,co zde publikuji zajímá, neboť se zde vracejí i pravidelně.
V komentářích snesu i negativní reakce a kritiku, pokud neobsahuje vulgarismy, dehonestace konkrétních osob, nebo text, který by byl v rozporu s právním pořádkem ČR. Opět, každý si může projet zpětně články a komentáře čtenářů k nim a posoudit, zda je to opravdu tak, jak zde tvrdím.

Myslím,vojáku Leho,že jsem vám věnoval dost času, tento obsáhlý komentář budiž toho důkazem. Pokud vás články zde publikované iritují, nebo citově zraňují, prostě sem nechoďte. Já na váš web (který je mimochodem plný nenávisti a osočování vašich skutečných či jen domnělých oponentů) také nechodím a neptám se, zda se za něj nestydíte. To je vaše osobní věc a je mě to lhostejné.

Bůh vám žehnej!

Anonymní řekl(a)...

Sovětský svaz byl říší zla.... o tom žádná :-)

Pohranicnik řekl(a)...

Re: Anonymní 1. února 2017 14:27

Pokud si to myslíte,já vám to vymlouvat nebudu.
Je mě to šumafuk, co si kdo myslí o Sovětském svazu :-)

Anonymní řekl(a)...

Pochopitelně, co si o tom kdo myslí je jeho věc. Tohle je ovšem fakt.

Anonymní řekl(a)...

On ten chudak klaus na tom byl mozna jeste o trochu lepe, nez chudak Morgenstein, ktereho dopadla presne podle zakonu rise SS.

Anonymní řekl(a)...

Ony nektere zakony Rise se opravdu nelysily od tech Ceskoslovenskosocialistickych. a take verim, ze strazni sluzba u SS se hodne podobala strazni sluzbe u vojsk ministerstva vnitra.
Ano, jak vojaci pohranicni ci vnitrni straze, tak vojaci ss prisahyli na platne zakony.
Jen doufa, ze jste zde vsichni dostatecne mladi a nikdo v vas nestrilel na demonstrujici delniky proti jejich okradeni menovou reformou v roce 1953.

Jirka G řekl(a)...

Pro ,,anonymního"...
O bože, Vy jste ale pohlaví !

Anonymní řekl(a)...

Ony nektere zákony Rise-to je vůl jak anděl! Takže v ČSSR platily Norimberské zákony? Nebo jejich část? PS měly poslání a pravomoci stráží koncentráků? Myslím, že stačí pouze tohle, abys byl vyřazen z kategorie normálních lidí. A finanční reforma? Ta jenom pomohla ozdravit ekonomiku. Chápu, že se někdo mohl cítit postižen, především šlo ale o šmelináře, čili pro normálně pracující lidi sice nepříjemnost, ale nikterak zásadní. Velmi pozitivní bylo odstranění přídělového systému. V mnoha státech Evropy v té době ještě trval-Francie, Británie. Domnívám se ale, že pro tvou hlavu je to škoda slov. Z.N.

Pohranicnik řekl(a)...

Re: Z.N. 5. února 2017 13:25

Děkuji Zdenále za tvůj komentář, projevil jsi více trpělivosti a dobré vůle než já.
Původně jsem chtěl také odpovědět, ale pak jsem si říkal: "je to marný, je to marný, je to marný".

Jirkovský řekl(a)...

To je dalsi Havlovina,tak jako velkoryse propusteni kriminalniku.Proste vsechno je politika,kdo nechce poslouchat,krade v malem a spi pod mostem,nebo krade ve velkem a roupama nevi co.Tihle hajzli nemeli driv sanci.Pac nevedeli co s prachama,nechali udelat "revoluci",aby mohli legalne krast dal.Vysledek je ze se bez financni pomoci slavne EU ani nevysereme!K pohranicnikum:byl to posledni a nutny ordnung v nasi zemi.

Anonymní řekl(a)...

Faktem je (nejsem ten co to psal výše) že PS nás tady hrdině bránila před svobodným světem.... a to jí rozhodně nemám za dobré. Buďme rádi že je to jen spomínka na mizerné časy.

Anonymní řekl(a)...

Ad anonymní: Pane, PS Vás nebránila před "svobodným světem". Ona chránila hranice. Stejně jako to dnes dělají v USA a Izraeli a nevím kdo ještě kde ve světě. Svobodný svět je něco jiného než současný bordel pod diktátem EU.