11. června 2012


Příběh ze státní hranice – ZPĚVAČKA  

...aneb kterak populárna slovenská zpevačka od PS šikanována byla . 


   Když jsem sloužil jako mladý zobák v červnu v roce 1979 v Bratislavě-Petržalce, přišel fonogram,že někde u armaďáků (ČSLA) utekli dva vojáci. Nebylo specifikováno,jestli jsou ozbrojeni,nebo ne.Ale v dané situaci se to nedalo vyloučit,proto byl vyhlášen poplach a následně zesílená ochrana s dobou služby dvanáct hodin.
   
Jelikož Petržalku od Bratislavy dělí řeka Dunaj a rozděluje je od sebe několik mostů, dostali jsme my, co jsme měli hraniční volno, za úkol obsadit všechny mosty a kontrolovat všechny vozidla jedoucí do Petržalky.
   
Nafasovali jsme 120 ostrých,což je dost velká zátěž,když se má šest hodin v kuse nosit na opasku,ale o tu váhu tu vůbec nejde. Jde tu o psychickou zátěž kladenou na každého z nás.Tolik adrenalinu při kontrole vozidel jsem asi nikdy předím a ani nikdy potom nezažil.Dodnes nemám potřebu skákat padákem z mrakodrapu ani zažívat žádné jiné adrenalinové sporty.
 

   Jak už jsem napsal, sloužili jsme dvanácti hodinové služby a poctivě kontrolovali každé osobní i nákladní vozidlo jedoucí z Bratislavy do Petržalky. Jeden z nás si stoupnul ke středu vozovky, jednu ruku se zdviženým terčíkem a druhou držel samopal s prstem na spoušti a tak zastavoval vozidla.
   
Každý chlap situace znalý pochopí,že stačil špatný pohyb řidiče za volantem,nebo spolujezdce či slabé nervy pohraničníka a mohlo se stát neštěstí. Voják se mohl leknout a zastřelit nevinného člověka,což by byla nepředstavitelná tragédie. Na druhé straně mohli ve vozidle sedět pohřešované osoby a zastřelit hlídku.
  
Druhý vojín schovaný někde poblíž za konstrukcí mostu měl na mušce lidi ve vozidle a  zajišťoval.
 

Podle rozkazu jsme museli zkontrolovat totožnost cestujících ve vozidle,pak zkontrolovat vnitřek vozu,zda nejsou uprchlíci schovaní uvnitř vozidla a jako adrenalinová perlička bylo otevřít zavazadlový prostor vozu a zkontrolovat,zda se tam někdo neskrývá.
 

   Nebudu si hrát na hrdinu,to by ani nešlo,myslím si,že každý z nás se bál o svůj život,ale rozkaz je rozkaz,splnit se musí.Šest hodin v kuse jsme stavěli a střídali se v kontrole vozidel.
  Částečná úleva byla v tom,když ve vozidle byli starší lidé,nebo žena,ale jistota,že nebudou narušitelé ve vozidle schováni nebyla žádná.Stejnou zkušenost měli i ostatní kolegové sloužící na jiných mostech.A po službě jsme si vyprávěli své zážitky.A jeden takový zážitek mi zůstal v paměti dodnes.Je to zážitek kolegů ve zbrani na jiném stanovišti.
 

   Hlídka kontrolovala jednu slečnu, nebo možná věkově snad už paní,z pochopitelných důvodů ji nebudu jmenovat. Jde o slovenskou zpěvačku – ale nebudu předbíhat.Schválně kdo uhádne její jméno?
 

   Vojenská hlídka PS zastavila vozidlo ve kterém seděla pouze jedna žena. Pohraničník přistoupil přesně podle předpisů k vozidlu,předpisově se představil a požádal slušně,ale rázně, o předložení osobních dokladů.
   Asi takhle:,,Dobrý den,Pohraniční stráž,žádám o předložení vašich osobních dokladů".
  A místo žádaného dokladu se dočkal nadávky:,,Čo si to dovolujetě?Vy něvjetě kto já som?Já som populárná zpeváčka,buděm si na vás sťažovať!"
 

  Vojín PS se nezaleknul a slušně odpověděl:,,To klidně můžete,ale v Občanském průkazu máte přesně napsáno,kdy a kde ho máte mít u sebe a komu jste povinna ho předložit!"
 

  Milou paní "popolární zpěvačku" naložili do přivolaného vozidla a odvezli na 10.r.PS Bratislava- Petržalka.
  
Tak končí můj příběh.
Musím ještě dodat,že vojenské zběhy od ČSLA zadrželi někde jinde a nebyli ozbrojeni. 

  ZDROJ (autor): http://www.lide.cz/JIRKAMAC 

 Neuhodli jste,kdo byla ta "populárna zpěvačka"? Ani se nedivím,ona ta její popularita nepřesahovala hranice Bratislavské lýry a podobných obskurních hudebních soutěží (např.festival Sovětská píseň,vzpomínáte?).
 Byť ona pěvkyně pop music si myslela asi něco jiného,nicméně,marná sláva: čím menší pejsek,tím víc štěká. U hlídky Pohraniční stráže ji to však nevyšlo.
 A aby jste neřekli,oblažím Vás trochou hudby z tvorby oné "populárné" pěvkyně.  
                                

ZDROJ: http://www.youtube.com/watch?v=Vez4Z_D_X14&feature=related

Komentáře

(Tondoslav - Mail - WWW)
Já jsem asi blbej, ale fakt nevím. Rolincová byla tehdy ještě mladá, na Gombitovou mi to taky nesedí. Je pravda, že pokud znám slovenské zpěváky a zpěvačky tak spíše z porevoluční éry. Nemohli byste napsat např. názvy písniček?

Re: Tondoslav (POHRANIČNÍK - ADMIN. - Mail - WWW)
Pod článkem máš video jak prase...
JANA KOCIANOVÁ se jmenuje ta pop star normalizační slovenské popmusic ;-)

(Solitér - Mail - WWW)
Vzpomínáte?
Kolik "umělců" bylo vděčných za možnost mít šňůry po rPS?
Namátkou- Liška a jeho Bobina, bratr K.Zicha a jeho skupina Amigos, Plameny a jejich frontman Štědroň a Vrtichová, Špinarová zpívala na na maturitním plese VSOŠ PS...
A lístky na "kulturu" nebyly na rotách nedostatkovým zbožím. Stačil schopný "svazák" a daly se dělat zázraky...

Bratislavská líra. (Michal - Mail - WWW)
Ak sa nemýlim Bratislavská lýra bola spevácka súťaž pôvodnej Slovenskej a Českej tvorby,na ktorej začalo kariéru plno Slovenských a Českých spevákov a skupín /Modus,Gombitová,Žbirka,dokonca si myslím že aj Karol Gott piesňou Mám rozprávkový dom /,takže si nemyslím že to bola obyčajná obskúrna hudobná súťaž.

len k článku (dezi - Mail - WWW)
Ne viem čo chce autor tohto článku a dodatku, čo napísal, nám písomnou formou odovzdať a povedať. To že, si odslúžil službu z ty mi ostrými to je v poriadku. To že jeho kolegovia tiež si splnili úkol, aj to je v poriadku. Ale nazvať Bratislavskú lýru obskúrnou súťažou to mi nedá. Na tejto súťaži sa vystriedali všetci umelci i dnešného českého a slovenského šou biznisu. A ako perlička , v roku 1969 tu vystúpila skupina THESHADOWS. Na záver Jana Kocianová bola a ešte aj je dobrá speváčka !
Prosím o vysvetlenie p.JIRKAMAC

Re: Dezi (POHRANIČNÍK - ADMIN. - Mail - WWW)
Jirka Mac je v tom nevinně.
Dodatek o J.Kociánové je moje práce.
Tak či onak,možná ne objektivně,domnívám se,že Jana Kociánová byla velmi průměrná,spíše podprůměrná zpěvačka s manýry dnešních "celebrit"a rychlokvašených hvězd (popstars) což mj.dokazuje i její incident s hlídkou PS z výše uvedeného příběhu.
Čímž nechci říci,že já sám nemám rád slovenské hudebníky.
Opak je pravdou. Měl jsem a mám stále v oblibě skupinu Elán, zpěváka R.Mullera, R.Grigorova a další.
A trvám na tom,že Bratislavská Lýra byl festival na úrovni českého festivalu Sovětská píseň.

Stačí taková odpověď?

¨no (flinta.franta - Mail - WWW)
No je vidět že arogance a povýšenost celebrit je za každého režimu stejná . A admine je úsměvné jak obhajujete to že jste napadl Lyru před bratry Slováky. Aspoň víte jaké je to být v opozici že?

Re:,Re:dezi (dezi - Mail - WWW)
Ospravedlňujem sa Jirkovi Mac za to, že som bez overenia si informácií zaútočil na jeho osobu. Admine, keď sa mi niektorý spevák, alebo speváčka nepáči a neuznávam tu osobu ja ju nebudem ani ohovárať, ani kritizovať a ani hodnotiť. Ale to je už vec každého jednotlivca. Keď sme pri tých jednotlivcoch tak každý má svoj názor. Môj názor na porovnanie Bratislavskej líry s festivalom Sovětská píseň sami zdá neporovnateľne! Keby som bol neslušný tak to nazvem aj inak! Pozdravujem a doporučujem.
http://cs.wikipedia.org...3%A1_lyra

Lira? (Honza - Mail - WWW)
Dezi Bratislavska lira byla presne na urovni Sovetske pisne. Mozna, ze lide na tvoji urovni na Liru stale se slzou v oku vzpominaji. A to, ze tam v roce 1969 hrali The Shadows bylo v dusledku jeste stale uvolnene doby. O rok pozdeji po nastupu normalizace by si to poradatele nedovolili.

Honza! (dezi - Mail - WWW)
Už som nechcel reagovať, ale musím. Je to všetko, len osobný názor každého jednotlivca. Ale Honza čo ty vieš a môžeš vedieť na akej som ja úrovni!! Ono každý má svoj názor a každý si je strojcom svojho šťasia.
                                

4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Nevzpomínám si na festival Sovětská píseň. Kde se to konalo, kdo poradí. Pamatuji akorát festival Politická píseň v Sokolově. Není to totéž, děkuji.

Wilhelm řekl(a)...

Byla to dáma, jejíž iniciály jsou BHL. Díky za opis.

Wilhelm řekl(a)...

Byla to dáma, jejíž iniciály jsou BHL. Díky za opis.

pavel kucak řekl(a)...

v Zlatých slávikoch boli do 30-teho miesta české spevačky, a rad radom sa angažovali v sovietskej piesni, pred Kociánovou a pred tými českými bola len Gombitová, potom, v ´83 Júlia Hečková. Nebolo to lepšie ani u spevákov. Neviem čo s tým má Bratislavská lýra