27. února 2015

ZÁSAH PČR V UHERSKÉM BRODĚ - POHLEDEM POLICISTY

Ve světle událostí v Uherském Brodě se na mě obrátilo (opět) několik novinářů, co si jako bývalý předseda UBS myslím a zda bych nevystoupil veřejně. Odmítl jsem všechny, ale nakonec mi to nedalo... ...zvláště, když jsem si přečetl různé komentáře "odborníků" a některé zpravodajské relace, kde je vidět jak český novinář v touze za senzací udělá cokoliv... 
Tak tedy pojďme se zamyslet nad naší PČR...



1) Příjezd Policie ČR na místo.

Pokud vezmeme v potaz realitu služby na ulici, tak příjezd kluků z OOP UB byl ve velmi dobrém, ne-li "rekordním" čase. Uvědomme si, kolik rýpalů je na veřejnosti i mezi novináři, když policisté bourají při jízdě k zákroku. Policistu, který spěchá k zákroku a komukoliv pomoci (nemusí to být hned aktivní střelec, může to být vloupání, domácí fackovačka, sebevrah, ohrožování v domácnosti nožem atd...) a kterému se ta jízda prostě nepovede (prosím, odmysleme kolegy "bezmozky" za volantem, také existují), prostě sestřelí média, sestřelí občané a sestřelí i služební funkcionář.
Takže odpověď první... proč by policista spěchal, když se za něj NIKDO nepostaví, když se to prostě nepovede? Stále je většina z nás, kteří riskují a spěchají. A nikdo to neocení... toť skutečnost prvá a proto "rekordní čas" i vzhledem k dalším okolnostem.





2) Prvotní postup.


Mnohokrát se policista setká s oznámením, které v první chvíli vypadá jako slavná hláška z filmu Demolition Men - "vražda smrt zabití". Každé druhé domácí rozdílení je prakticky nahlášeno jako přímé ohrožení života a zdraví, a to pouze manželka nechce chlapa pustit na pivo. Úsměvné, ale realita. Tedy policisté musí po příjezdu nejdříve zjistit maximum relevantních informací, pak se rozhodnout pro postup a hlavně informovat operačního, aby byly informace.
Kluci přijeli, šli ověřit oznámení... a začala po nich střelba. Střílel pachatel ve zjevné taktické výhodě krytí, zaměření prostoru a hlavně mu bylo zjevně jedno, zda při akci zemře nebo ne. Pokud by policisté vběhli dovnitř, vběhli by prostě jako prasata na porážku... a za nimi další hlídka co by přijela ověřit proč se nehlásí, a za nimi záchranáři protože by si mysleli že jsou uvnitř a je klid a další a další... jak dlouho ještě a kolik? 




Tihle kluci měli minimální informace, naprostou taktickou i početní nevýhodu, pachatel měl naprostou situační převahu. Prostě by tam ležely další dvě těla... ano, pomáhat a chránit i za cenu nasazení vlastního života, ale zde úplně zbytečně a hlavně nesmyslně. Zdůrazňuji, policisté pracovali s informacemi, co měli v tu dobu a chvíli, v té vteřině... ne s těmi, co my máme teď v teple svého pokoje!!! (je rukojmí, není rukojmí, všichni živí, všichni mrtví...).
Správně se stáhli, zajistili prostor a podali hlásnou službu.

3) K použití služební zbraně.


Pachatel byl schován za pultem. Jak policista mohl vědět, že tam není rukojmí? Občané, média, novináři, funkcionáři, GIBS a OVK... všichni se vozí (vozili) po policistovi, co použil zbraň na ujíždějícího člověka ve vozidle a při tom trefil spolujezdkyni (spolupachatelku), která se schovávala na podlaze auta u spolujezdce a nebyla vidět... 
Tehdá jsem všude četl "měl předvídat, že tam je..." Nyní předvídali... tak kde jste, Vy křiklouni??! A co kdyby zasáhli někoho ze zdravých lidí kolem (oni nevěděli, zda jsou-mohou být všichni mrtví).




A poslední věc... Použijte donucovací prostředek jako policista ve Zlínském kraji, nedejbože zbraň... Sám plk. JUDr. Vaněk svého času prohlásil nově nastupujícím policistům, že častější užití DP u policisty znamená, že nemá u policie co dělat. Co teprve ZBRAŇ?!!
V tomhle policisté slouží, a proto opět tvrdím... kluci na místě udělali vše správně a nejlépe v dané situaci, jak mohli.

4) Dojezdový čas posil.


Chcete viníky? Zde jsou, a to píši s plným vědomím a odpovědností.
4a) Langer, John, Kubice, Kalousek, Chovanec... naprostá politická odpovědnost... Tady máte důsledek škrtů, které se neprojeví hned, ale až s větším průserem. Vážení OBČANÉ, Vy, resp. Vaši zákonodárci připustili, že je na ulici o 8.000 policistů méně, ale máme z 8-mi 14 krajských ředitelů a ředitelství... 




Dodnes pamatuji grilování v poslanecké sněmovně, na bezpečnostním výboru, kde nikoho nezajímalo že chceme peníze na provoz a lidi... šlo jen o špinavé politické hry. Tady je důsledek odstavení plk. Petra Lessyho, který odmítal přistoupit Kubicemu na další snižování rozpočtu a stavů, odmítal slučování a rušení obvodních oddělení a útvarů, odmítal snižování akceschopnosti sboru...
4b)Teď vstoupím na tenký led, ale viníkem jsou všichni kdo ze služebních funkcionářů přijali za své "Langrovu reformu", všech tehdejších 14 krajských ředitelů, velkou vinu nese Brig. Gen. Červíček, který přistoupil na snižování počtů panu Kubicemu, vinu nese i plk. Petr Lessy, který nezastavil delimitaci cizinecké policie, funkcionáři PP kteří přistoupili na delimitaci cizinecké policie (také časovaná bomba, která tiká... do prvního průseru), viníkem je nepřímo každý služební funkcionář, který sloučil, zrušil či jinak reorganizoval jedno jediné oddělení... tedy snížil počet lidí, kteří mají občanovi přijet pomoci.
Není neobvyklé, že dvě oddělení dávají dohromady jednu hlídku, aby vůbec pokryly služby, není neobvyklé, že policisté nechodí na výcviky a školení protože není, kdo by za ně sloužil. Kde chceš vzít posilu, když prostě není?? 
Když prostě nejbližší oddělení je opravdu 20,30 nebo i 50 km... a co když ani vedlejší oddělení nemůže (má také závažný případ??)... pak děj se vůle boží...

4c) Zásahová jednotka vrtulníkem... dříve a rychleji.
Přátelé, zvednout zásahovou jednotku na zásah, nedejbože vrtulník, je zajímavá a dosti strastiplná cesta. Víte, ono je to drahé... Jsem cynik? Jsem. To MV Kubice s plk. Koutným navrhovali omezit počet vrtulníků LS o polovinu, rozpočet Letecké služby o polovinu a počet létajícího personálu... také o polovinu. Protože by tím papírově ušetřili... polovinu. Životy tehdá nikoho nezajímaly. Dodnes mám tyto podklady u sebe, dodnes mě fascinuje, jak se nikdo nepozastavil nad "odbornými" zprávami Kubiceho komise. 




Když na mě, tuším v roce 2012, podal trestní oznámení plk. Tomášek, když jsem nazval práci komise určitými vyjmenovanými slovy, museli trestní stíhání nezahájit a kázeň taky smetli, protože jsem fakty dokázal, že mám pravdu a pravda není pomluva. Prostě u policie to není tak, že by byla 24h denně 7dní v týdnu ZJ připravena na letišti ihned na písknutí jít do vzduchu a na místo. Nejsou lidi, nejsou peníze...
A opět osobní zkušenost. Ul.Novodvorská, pachatel s rukojmím v bance. Náhodou jela "kolem Prahy" středočeská ZJ na výcvik, takže jsme jí měli na místě za několik hodin... jinak nebylo co zvednout. Prostě nebylo...
Shrnuto a podtrženo. Dojezdový čas kluků z OOP, dojezdový čas posil a dojezdový (doletový čas) ZJ v tomto případě je opravdu na vysoké a velmi dobré úrovni, vzhledem k podmínkám a stavu policie. Ti kluci by měli být za svou práci oceněni a měla by jim společnosti poděkovat, že v rámci nefungujícího systému udělali maximum, co mohli. 
Na závěr ohledně času, prosím porovnejte zásah francouzských kolegů a našich.Naši zasáhli o cca 2 hodiny dříve... žádná situace není stejná, ale trochu obdobná byla.

5) Vycvičená a vybavená policie.


Slyším hlasy, že na podobný zákrok má být policista vycvičen a proč tedy kluci nezasáhli. Dokonalý článek je na serveru www.ozbrojeneslozky.cz ,kde lepší příklad hledání viníka v uniformě policie nemůže být.
Za dobu mé služby na PMJ Praha jsme měli jednoho bojaře, který dlouhodobě a systematicky prosazoval výcvik na situaci AS (Active shooter). Měl všechno, zpracované koncepce, metodiku... všude psal, všude žádal... všude byl odmítnut. Chcete viníky? Nechoďte po řadových policistech, jděte jméno po jménu funkcionářů, kteří jej (a nejen jej) odmítali. A to není jen aktivní střelec, vůbec výcviky a střelby u PČR jsou často jen k tomu, aby vůbec policista v ruce tu zbraň držel a zhruba věděl jak se chová. 
Myslíte, že 25 nebo 50 nábojů měsíčně nebo čtvrtletně je dost, aby se člověk se zbraní choval jako profesionál??
Zažil jsem i dobu, kdy nebyly peníze na náboje a proto se střelba jen předstírala... na sucho. Groteska? Ne, realita POLICIE! A pojďme ještě dál... vedoucí oddělení Vás na výcvik kolikrát ani nepošle... prostě Vás pošle do služby, protože NEMÁ koho by do té služby postavil...
Vybavení policie je katastrofa. Požádal bych všechny občany, kteří namítají... "měli neprůstřelné vesty" aby se postavili do řady a jednomu po druhém dám rád vyzkoušet naše policejní neprůstřelné vesty. Nejen že jsou některé průstřelné (zkoušky na střelnici právě s výše pospaným instruktorem a jeho týmem), ale když si je nasadíte tak v tu chvíli je z vás nemotorný, neohrabaný medvěd, který ani nedá natažené ruce k sobě (natož aby v nich držel zbraň). 
Svého času jsem to já, i mnoho mých kolegů, řešil tak, že jsem si prostě vybavení, včetně lehké podkošilové vesty s mnohem větší balistickou ochranou, kupoval ze svého.
Proč nestříleli na koukající hlavu z poza pultu? Zkuste si vzít do ruky CZ 75 D Compact, pod palbou zamířit na vzdálenost 10m a trefit terč o velikosti hlavy. Tohle dokáže jen profesionál s téměř denním (alespoň týdenním) pravidelným výcvikem. Dlouhé (a přesnější) zbraně z mnoha důvodů na ulici nedostanete. A když už jo, zase jsem mnohokrát slyšel něco o "demonstraci moci a síly", policejní "šikaně" a podobně.
Krycí palba?? Přátelé, uvědomte si, že policista je vybaven jen dvěma zásobníky o 14 nábojích... 28 včeliček je sakra málo pro jakoukoliv krycí palbu. Mít jich více u sebe?? Drahé... ANO DRAHÉ!!!
Kdo dočetl až sem, možná začne přemýšlet a dojde mu, že policisté na místě udělali vše co mohli, nejlépe jak mohli a to v daných podmínkách, situaci a stavu. Jim patří obrovský dík a uznání, byť nikoho pod palbou deseti kulometů nevynášeli na svých zádech a neopětovali při tom přesnou palbou na pozici pachatele.
Buďme v realitě, kluci odvedli dobrou práci, ale je na místě říci, proč Policie ČR nefunguje lépe a proč je systém tam, kde je. VŠE SOUVISÍ SE VŠÍM, tam hledejme vinu a najdeme i viníky, byť nestiskli spoušť, čárkovým systémem počínaje a politikou konče.

Autor článku: Zdeněk Buřič

  ----------------------

Téma článku se sice netýká původního tématu weblogu POHRANIČNÍK, ale  text publikovaný panem Z.Buřičem považuji za natolik závažný a podmínky pro výkon služby policistů, díky českým politikům, za natolik tristní,že jsem mu dal prostor i zde.

Velmi také oceňuji osobní odvahu pana Zdeňka Buřiče, který se zastal oněch obyčejných "poldů" ve službě, kteří nesou veškerou tíhu boje se zločinem a kterým politici a policejní papaláši v managerských funkcích jejich nesnadnou práci jen ztěžují.



VIDEO - tisk.konference a reportáž TV Prima.


ZAJÍMÁ VÁS VÍCE ? 


Rozhovor:   Událost v Brodě nemá v republice srovnání, říká zlínský policejní šéf   


Jak se to dělá jinde - USA:  Call the Cops 







NÁZORY ODBORNÍKŮ:  VOX POPULI - VOX DEI  :-)




8. února 2015

VOJENSKÁ ŠKOLA POHRANIČNÍ STRÁŽE - HOLEŠOV

(Uvedené údaje jsou z dobových informačních brožur)

Střední odborná škola PS a VMV

Je čtyřletou resortní školou, která formou denního studia poskytuje úplné střední vzdělání v oboru „všeobecná ekonomika" a praporčické vzdělání. Absolvováním dvouletého studia na této škole splní žáci povinnou školní docházku. Úkolem školy je připravovat absolventy k výkonu praporčických funkcí u PS a VMV, ke studiu na Důstojnické škole PS a VMV, případně ke studiu na vysoké škole. 
Ke studiu jsou přijímáni žáci, kteří ukončili 8. třídu základní školy a kteří mají trvalý zájem stát se vojáky z povolání u Pohraniční stráže nebo vojsk ministerstva vnitra. podmínkou přijetí je, že uchazeč v roce, v němž ukončil 8. třídu základní školy dosáhl 14 let věku do 15. července. Po ukončení školy jsou absolventi – vojáci z povolání zařazováni k výkonu služby u útvarů PS a vojsk MV v souladu s potřebami služby.

V průběhu studia jsou žáci bezplatně materiálně zabezpečeni, je jim poskytováno stravování a pobírají kapesné ve výši 50,- Kčs měsíčně (75,- Kčs studující s vyznamenáním). Žáci mají 6 týdenní letní prázdniny, 14 denní vánoční prázdniny a týdenní jarní prázdniny. mimo to je žákům udělováno 1 x měsíčně volno k návštěvě rodiny (jeden pracovní den a sobota s nedělí). 

Dobová fotografie z archívu autora - studenti SOŠ PS (1984)


V závěru čtvrtého ročníku vykonávají žáci 5ti měsíční náhradní vojenskou službu s plným zabezpečením vojáků v náhradní vojenské službě a stávají se vojáky z povoláním v hodnosti rotmistr. všichni žáci mají možnost získat oprávnění k řízení motorových vozidel skupiny „B".

Studium je ukončeno maturitní zkouškou z předmětů mateřský jazyk a literatura, ruský jazyk, marxismus-leninismus a čsl. socialistické právo a praporčickou zkouškou z předmětů pohraniční příprava a týlová příprava. 

Vybraní absolventi s výborným prospěchem mohou pokračovat ve studiu na Důstojnické škole PS a VMV, kde získávají odbornost velitele čety a hodnost podporučíka, nebo mohou být vysláni k dennímu studiu na odborné vojenské vysoké školy. 

Dobová fotografie z archívu autora (Holešov 1985)


Část absolventů je zařazována na základní praporčické funkce u vojsk MV nebo do 6 měsíčního kvalifikačního kursu pro zastávání funkcí výkonný praporčík rPS nebo technik rPS.

Důstojnická škola PS a VMV

Je resortní školou, která formou 10 měsíčního denního studia poskytuje důstojnické vzdělání se zaměřením „Pohraniční stráž" nebo „Vojska ministerstva vnitra".
Ke studiu jsou přijímáni uchazeči s úplným středním vzděláním, kteří mají zájem stát se vojáky z povolání u Pohraniční stráže nebo u vojsk ministerstva vnitra.

Před nástupem do Důstojnické školy PS nebo vojsk MV jsou uchazeči povoláváni k 5ti měsíční náhradní vojenské službě a to ve dvou termínech k 1. září nebo k 1. dubnu. v náhradní vojenské službě absolvují poddůstojnickou školu PS v Plané u Mariánských Lázní nebo poddůstojnickou školu vojsk MV ve Frýdku Místku.



Po úspěšném absolvování poddůstojnické školy, resp. náhradní vojenské školy, jsou uchazeči přijati do služebního poměru vojáka z povolání v hodnosti rotmistra a převelení ke studiu Důstojnické školy PS a vojsk MV v Holešově.

V průběhu studia Důstojnické školy PS a vojsk MV jsou studenti v materiální péči školy, studium probíhá internátní formou. Studenti v průběhu studia probíhá internátní formou. Studenti v průběhu studia pobírají funkční a hodnostní plat.

Všichni studenti mají možnost získávat oprávnění k řízení motorových vozidel skupin „B".
Studium je ukončeno důstojnickou zkouškou. Absolventi důstojnické školy jsou zpravidla zařazováni do důstojnických funkcí u útvarů Pohraniční stráže nebo vojsk ministerstva vnitra podle směru studia.



Vybraní absolventi s výborným prospěchem mohou pokračovat ve studiu na fakultě ochrany státních hranic Vysoké školy SNB nebo na vojenských vysokých školách.
Výběr ke studiu Důstojnické školy PS a vojsk MV organizují KS SNB a provádějí OS SNB podle místa trvalého bydliště uchazečů; poskytují současně i všechny potřebné informace o podmínkách přijetí a další službě.


Vysoká škola SNB 3.fakulta ochrany státních hranic  

V rámci VŠ SNB byla v Holešově zřízena III. fakulta, později přejmenovaná na Fakultu ochrany státních hranic VŠ SNB. V roce 1986 byla Fakulta ochrany státních hranic přemístěna do Bratislavy a 1. 3. 1986 vzniká v Holešově na základě rozkazu federálního ministra vnitra Důstojnická a praporčická škola SNB, PS a VMV se zahájením výuky 1. 9. 1986.
Z dobové náborové brožury FMV


VIDEO (Historie školy v Holešově).

Youtube - zdroj:  VIDEO 



ZAJÍMÁ VÁS VÍCE? 

7. února 2015

SERIÁL Z PROSTŘEDÍ POLSKÝCH OCHRÁNCŮ HRANICE


Příslušníci polské Pohraniční stráže jsou zabiti při bombovém útoku v Bukovských vrších. Přežije pouze jeden z nich. Mnoho lidí je odhodláno zjistit pravdu... 

Snímek Wataha, z originální produkce polského HBO, je příběhem o Pohraniční stráži v Bukovských vrších, ale také o místě, které je nositelem zvláštních postojů a chování. 



Toto kriminální drama začíná bombovým útokem, který zabije příslušníky Pohraniční stráže nasazené v Bukovských vrších. 

Přežije pouze jediný. Kapitán Rebrow (Leszek Lichota) přijde následkem této události o svého přítele i milovanou Ewu. Ačkoli je zmatený, snaží se přijít spáchanému zločinu na kloub a zjistit, kdo za tímto neštěstím stojí. Po pravdě dychtí i jeho nadřízení. Oficiální vyšetřování je v rukou státního zastupitelství. 



Šestidílnou řadu seriálu Wataha režírovali Kasia Adamiková a Michał Gazda. V hlavních rolích se představí Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Magdalena Popławská, Aleksandra Popławská, Andrzej Zieliński, Marian Dziędziel, Dagmara Bąková a Maciej Mikołajczyk. 

VIDEO - TRAILER HBO:

Youtube VIDEO

"Wataha" to obyczajowo-sensacyjna opowieść o strażnikach granicznych z Bieszczad, miejsca tak magicznego, jak i niebezpiecznego, pełnego sprzeczności i wieloznaczności. Granica, której strzeże tytułowa Wataha, to nie tylko oddzielający dwa kraje pas ziemi. To także granica ludzkich ograniczeń - fizycznych i mentalnych, ale i moralnych wyborów i rozterek.

Trailer HBO k seriálu v polském jazyce:




Použité zdroje: 

HBO  7 zásadních faktů o seriálu 

YOUTUBE  Trailer k seriálu  

WATAHA 1.díl seriálu 

HBO GO 1.díl seriálu - shlédnutí zdarma