2. října 2019

KAREL GOTT A POHRANIČNÍ STRÁŽ

    Dnes - 2.října 2019, jsme se my všichni dozvěděli tu smutnou zprávu, že zemřel zpěvák a showman Karel Gott, po dlouhé nemoci. Nebudu zde plýtvat smutnými slovy, to za mě učinili a ještě učiní v masmédiích jiní, povolanější. 



 
   Za sebe chci jen napsat, že hudbu v podání Karla Gotta jsem za reálného socialismu, ani dnes, v kapitalismu bez lidské tváře, moc neposlouchal, mám rád jiný druh muziky. Ale za socíku, stejně jako dnes jsem uznával, že Karel Gott umí a je profesionál každým coulem. A nikdo nemůže prohlásit, že byl protěžovaný minulým režimem, neboť "Goldene Stimme aus Prag" velmi úspěšně vystupoval v západním Německu, Rakousku a dokonce měl téměř roční angažmá v Las Vegas (USA). A tam, jak jistě všichni uznáte, žádná stranická protekce nedosahuje.

  Nyní se pomalu vracím k tématu "Karel Gott a československá Pohraniční stráž". Nebojte, nejedná se o žádný tzv.clikbailt. Opravdu zde budu psát o tom, co jsem slíbil v titulku článku. A tak trochu z vlastní zkušenosti.

  Ti, kdo sloužili u Pohraniční stráže, Vojsk Ministerstva vnitra, nebo u jednotek ČSLA potvrdí, že k vojenským útvarům příjížděli muzicírovat umělci "z Prahy", aby přímo v objektu kasáren pro vojáky odehrály nějaký ten koncert. Samozřejmě, bylo to vše v jednodušších podmínkách, kasárna nejsou žádné Národní divadlo, Lucerna ba ani Kulturní dům JZD Marná snaha :-) Ale, kde je vůle, tam je i cesta, že?

  Kupodivu občas umělci , od hudebníků až po komiky (kdysi třeba Jarda Štercl) dojížděli přímo až na pohraniční roty, jenž byly často, třeba na Šumavě, až "na konci světa". Pravda, většinou to byla taková ta šmíra, kumštýři II. nebo III.kategorie, co nebyli natolik dobří, aby vystupovali v televizi, tak, jako prvotřídní baviči. Šmíra většinou musela vzít za vděk rozličnými festivaly politické písně, koncertováním po tzv.oblastech, anebo hrát vojákům v kasárnách různě po Československu. Když se snažili, občas si mohli zakoncertovat v Sovětském svazu, což bylo i tak terno, neboť za angažmá kdesi na Ukrajině, nebo v Kazachstánu byli pak doma, v Praze, placeni v tuzexových bonech.

PAVEL LIŠKA & BOBINA.

  Sám jsem u nás v Trojmezí, na pohraniční rotě, zažil improvizované vystoupení zpěváka Pavla Lišky i s Bobinou, které směle zařazuji mezi výše zmiňovanou šmíru. Celá ta kultura odbyla se ve spartánských podmínkách na PVS (politicko-výchovná světnice). Vojáci z toho měli švandu, ale, Pavel Liška i Bobina si mohli odfajfkovat další: "splněno" a opět byli blíže tuzexovému vystoupení v Murmansku, nebo Alma-Atě.



Ovšem, musím a chci být být objektivní.
Za pohraničníky jezdili i prvotřídní komici, jako třeba, v Československu velmi populární, Jarda Štercl se svojí suitou. Píšu o něm proto, že jsem kdesi na webu Vojensko.cz , nebo na nějakém diskuzním fóru pohraničníků na Facebooku ,viděl fotky z kroniky kterési roty PS, kde byla zmínka a fotogalerie z návštěvy Jardy Štercla. 

HANA HEGEROVÁ.

    Neboť jsem sloužil na 1.rPS Trojmezí, vybavuje se mě, jak na rotě starší důstojníci, nejvíce výkonný praporčík, živá kronika roty, nprap.Tonda Firýt vzpomínal na návštěvu tehdy velmi, velmi populární Hany Hegerové. A její návštěva v Trojmezí byla opravdu ve velkém stylu celebrity.

    Na vystoupení v objektu pohraniční roty přiletěla vrtulníkem Ministerstva vnitra, doprovázena několika papaláši, pupkatými plukovníky z pražské HS PS OSH. Improvizovaný koncert proběhl v pořádku, vojsko, důstojníci i jejich paničky, všichni byli nadšeni. Aby taky ne.
Po koncertu se šlo na pivo, do místní, nejzápadněji položené nálevny v ČSSR, hospody "U Cinka", neboť, jak kumštýři vědí, po vystoupení vyprahne. 

Pohostinství družstva Jednota "U Cinka" (80.léta).


     V hospodě Hana Hegerová ukázala, že tak, jak dobře zpívá, umí i pít. Jak bývalo zvykem, pilo se pivo (chebská Hradní 11°) a vodka (Seliko 40%). Hostinská paní Woldertová nalila frťána vodky, Hana Hegerová ho do sebe hodila a když ji hostinská chtěla znovu dolít, požádala zpěvačka o větší sklenici. A pak se to stalo. Hostinská donesla dvoudecový hořčičák a nalila jej plný vodky. Ano, dvě deci. A Hana Hegerová ho do sebe kopla, tak, že by se za to ani maršál Malinovskij stydět nemusel. 
Přítomným důstojníkům se jen orosila čela :-)  

    Tahle situace, jak mě vyprávěl staršina nprap.Firýt, se opakovala asi dvakrát. Pak se dopili pivka a po rozloučení odfrčela zpěvačka Hana Hegerová i s plukovníky PS vrtulníkem zpět do Prahy.



   Zpěvačka Hana Hegerová si rovněž vydobyla popularitu nejen v bývalém Československu, ale i na Západě, známá byla například ve Francii, což je u ní, jako šansoniérky, pochopitelné. 


KAREL GOTT MIT UNS.

    Nyní se konečně dostávám ke zpěvákovi Karlu Gottovi a jeho, řekněme vztahu, k Pohraniční stráži a to vše bude vzpomínáno v souvislosti s 5.bPS Cheb (PS útvar 8842), v jehož úseku se to odehrálo. 

    Jak všichni víme, Karel Gott velmi často koncertoval v německy mluvících zemích, včetně Spolkové republiky Německo, kde mu vycházelo, třeba u Polydoru, mnoho LP desek a kam často jezdil koncertovat a vystupovat v západoněmecké televizi ZDF. 
    
    Koncertování v západním Německu znamenalo, že tam i zpět jel nejen Karel Gott, ale i hudebníci, zpěvačky a zpěváci z doprovodného sboru (třeba Jitka Zelenková), různí technici a další, obslužný personál. To znamená kolonu osobních aut, autobusy, dodávky atd.

   Karel Gott a jeho doprovod jezdili do západního Německa často přes hraniční přechod OPK Pomezí, což je, jak jsem uvedl, v střeženém úseku 5.bPS Cheb. Tuhle informaci jsem jako důstojník z pohraniční roty, patříci pod chebskou bPS, párkrát od kolegů, co sloužili na 8.rPS Pomezí, zaslechnul. Ale nějak moc mě to nezajímalo. 


Dobové foto - OPK Pomezí 80.léta


   Až jednou (snad v roce 1988) jsem se dozvěděl od kolegů z Chebu, že se Karel Gott vrací z Reichu a že odpoledne bude pořádat v areálu kasáren 5.brigády PS koncert pro vojáky, důstojníky a zvané hosty (papaláše z ONV Cheb apod.). Říkal jsem si, "ty jo, tak to je fičák, božský Kája dělá koncert pohraničníkům přímo v kasárnách". Napadlo mě, že se FMV, nebo snad HS PS OSH pěkně finančně prohne, páč Karel Gott není žádný Pavel Liška, jeho vystoupení nebude jen za pár tisíc kčs. Vím, že ještě pak přišel na rotu po telefonní síti Ministerstva vnitra nějaký fonogram, který o tomhle koncertu informoval. Nakonec jsem i tohle pustil z hlavy.

    Za pár týdnů jsme pak v Chebu měli shromáždění velitelů čet všech rPS patřících pod chebskou brigádu. A o přestávce přišla řeč i na koncert Karla Gotta v místních kasárnách. 
    Poznamenal jsem, že se Vnitro asi prohnulo, že takový koncert něco stojí. Chebští kolegové se začali smát, že jsem naivní jak koloušek Bambi. A pak mě vyjevili realitu. 
    
    Řekli mě, že Karel Gott a jeho doprovod koncertovali v kasárnách zdarma. A proč? Prý existovala nějaká (snad nepsaná) dohoda, že při návratu ze Západu, nebudou příslušníci Pasové kontroly ani Celní správy kontrolovat, co si kdo z Reichu veze. Od elektroniky, přes bílou domácí techniku, oblečení, no prostě na co si vzpomenete. Žádná kontrola, žádné placení cla, nebo zabavování zboží. Co si kdo koupil v Německu, to si mohl dovézt domů a nikdo se neptal, kde na to vzal DM marky. 

   Realizace koncertu byla pak zrealizována jako tzv."stranický úkol". Nechci tvrdit, že byl K.Gott v KSČ. Tenhle stranický úkol mohl dostat třeba Pragokoncert, nebo jak to bylo. Nevyznám se v tehdejším zákulisí. Takhle přesně mě to kolegové, sloužící v Chebu a na OPK Pomezí řekli. Jak jsem koupil, tak prodávám. 

  A to je k tématu vše. Pokud se mezi vámi, čtenáři weblogu Pohraničník, najde pamětník této události, nebo dokonce někdo přímo z OPK Pomezí, ozvěte se prosím buď zde, anonymně do rubriky Komentáře pod článkem, nebo na můj e-mail:  pohranicnik@gmail.com  Děkuji. Anonymitu, jako ostatně vždy, zaručuji. 

 --------------------------------------------------------------------------------------------------
Z diskuze na Facebooku (2.9.2019).