11. června 2012


Poslední služba na státní hranici ČSSR.

Rota Pohraniční stráže Děvínská Nová Ves – 25.3.1981. 

25. 03.1981 – konečně přišel den,kdy jsou na programu poslední dvě služby. Já vstávám ráno ve čtyři hodiny a jdu do služby na levou stranu. Vrátím se večer v osmnáct hodin. Kluci mi už volali, že poslední službu mám od půlnoci až  do pěti hodin rána na stanovišti Zahrady. Nejhorší služba! Všichni kluci už budou na rotě a já budu jako jediný ještě sloužit na hranici. U rozkazu jsem neodolal a prohodil jedovatou poznámku, co jsem komu udělal, že mám tak dlouhou službu a ještě k tomu tak pozdě. Devěťák mi řekl, že to tak velitel naplánoval.

Je 26. 03. 1981. Služba se táhne jako chromý šnek. Očima pozorně sleduji okolí, ale myšlenkami jsem někde v dáli za horami doma. Oči mám unavené, že se mi zdá, že se stromy pohybují. Čas se vleče a někdy mám pocit, že se mi snad zastavili hodinky. Mám dost času přemýšlet nad službou. Na jednu stranu se těším, že za pár hodin to všechno skončí a na druhou stranu je mi i trochu líto, že to skončí.
Ve čtyři hodiny ráno mi zavolal velitel čety,přezdívaný Kato, který si vzal službu dozorčího důstojníka na rotě, že můžu opustit stanoviště a vydat se přes vesnici na rotu. S radostí jsem stanoviště opustil a naposledy se rozhlédl po okolí státní hranice. Doufám, že to je naposledy, co jsem tyhle dráty viděl.Pomalým krokem jdu na rotu. Mikrotelefon, který mi můj holub spojař Mirek Pytlíček udržoval v perfektním stavu po vzoru starších kolegů odcházejících do civilu už dříve položím na zem a kousek cesty ho táhnu za šňůru jako dřevěného kačera. Pak dostanu strach, že se šňůra telefonu přetrhne a já telefon ztratím a to bych velice nerad. Schovám ho raději do pouzdra. Mirek mě prosil, abych mu svůj telefon nechal, tak mu přání splním.
Cestou se rozhlížím kolem a ptám se sám sebe, kolikrát jsem tudy šel za těch jednadvacet měsíců? Kolik nocí jsem tu v létě marně odolával náletům a  štípancům komárů a v zimě odolával štiplavému mrazu a poslouchal praskání ledu na Moravě.
Na rotě mně už čekají kluci z ročníku. Pobízejí mně, abych rychle odevzdal zbraň, uniformu a šel si za nimi sednout. Někteří už pijí od večera a je to poznat. Já jsem poslední, jinak už jsou všichni na rotě.
Odevzdávám náboje a Mirkovi, který má dozorčího roty mikrotelefon. Mirek ho vytáhne z obalu a vidí, že je celý obroušený z té vozovky. Strčí ho do zásuvky a zjistí, že je v pořádku. Stačí natřít a napsat nové číslo.
Jdu odevzdat zbraň výkonnému praporčíkovi. Musí se pořádně nakonzervovat. Zajdu na zbrojárku, dvěma prsty jedné ruky uchopím samopal za nosič mušky a druhou rukou nalévám do hlavně olej přímo z láhve. Chvíli počkám, až olej steče do nábojové komory a pak několikrát zacvakám závěrem,aby se olej dostal do každé skuliny. Držím samopal stále za hlaveň, abych se olejem nepotřísnil a předávám ho výkonnému praporčíkovi.
Pak jdu svléknout stejnokroj a dávám si pořádnou sprchu. Říkám si, že musím ze sebe smýt ten vojenský prach. Obléknu si civil a jdu odevzdat uniformu. Kluci popíjejí v Armě a já si jdu sednout k nim. Hned jsem vyfasoval placku s trikolórou, kterou mi někdo připnul na klopu.Je šest hodin ráno a já jsem dvacet šest hodin nespal. S klukama jsme se domluvili, že zajdeme v Bratislavě do vinárny k Františkánům. Máme tam zamluvený stůl. Každý z nás dal tři stovky na občerstvení. Mám takový plán, že posedím se svými spolubojovníky do půl jedenácté a v jedenáct hodin pojedu domů autobusem.

Konečně jsme se dočkali. O půl osmé dal velitel roty rozkaz vyhlásit poplach. Celá rota nastoupila na chodbě a začíná loučení. Velitel roty nám poděkoval za výkon služby a  odevzdal nám Vojenské knížky. Nějaký plukovník z brigády nám předal čínské pera na památku. Začalo velké loučení, někteří pohraničníci nedokázali skrýt dojetí a ukápla i nějaká slza. Je až neuvěřitelné, že tihle vycepovaní chlapi dokážou být tak měkkosrdcatí. Podali jsme si ruce a velitel vydal poslední rozkazy : ,, Záložáci pozor!! Do civilu rozchod! Na vozidlo nastoupit!!“

Venku čekal náklaďák s připravenými schůdky. Nastoupili jsme na auto a jako velitel vozu jede kapitán Dostál (Kato).  Celé osazenstvo roty nás vyprovází a mává nám na rozloučenou. Přivezl nás na nádraží a počkal až pojede vlak na Bratislavu. Někdo skočil vedle nádraží do bufetu pro dvě láhve vodky a nějaké kelímky. Připili jsme si s velitelem čety na rozloučenou. Už má po službě a my koneckonců taky. Nechal nás nastoupit do vagonu a až se vlak rozjel, odjelo i auto.
Ve vlaku bylo rušno, pohraničníci z jiných rot už zpívali a my je doplnili.Tady se můj plán odjezdu začal hatit. Vlak přijel do Bratislavy hodně pozdě a já nestihnu autobus do Jeseníku. V Bratislavě na nádraží jsme se spořádaně zhoufovali do skupin a se zpěvem se rozešli do města. Sedli jsme si k Františkánům a popíjeli červené víno. S kolegy jsme poklábosili a ve tři hodiny odpoledne zaplatili útratu a zašli do restaurace Grand nad vinárnou na oběd. V Grandu jsme se rozloučili. Možná se už víckrát neuvidíme.
V pět hodin odpoledne  nás asi polovina nastoupila do vlaku směr Břeclav. Vlak se postupně vyprázdnil, spolubojovníci postupně přesedli na jiné spoje a z Olomouce už jedu sám. Přemáhá mě spánek, ale musím to vydržet. Nerad bych někde přejel nebo zapomněl někde přesednout. Nejhorší je cesta přes hory do Jeseníku.
V jednu hodinu ráno jsem v Jeseníku a zbývá ještě třináct kilometrů. Je tady pořádná zima. Vykračuji si k domovu a stále si opakuji, že teď už nemusím spěchat, teď už mám času dost, ale nohy nechtějí poslechnout. Spěchají a než se vzpamatuji stojím u domku své slečny a házím kamínky do okna. Po chvíli se otevřou dveře a tam stojí Ona. Vede mně k sobě do ložnice. Jsou tři hodiny ráno. Sedmačtyřicet hodin jsem nespal. Přivítáme se několika polibky. Chvíli si povídáme a najednou mně někdo budí.

Zvyklý na buzení cinkáním píšťalkou o nábojnici, kterou nosí dozorčí roty na červených šňůrách a drsný mužský hlas. A najednou mi to buzení zní jako rajská hudba. Otevřu oči a uvidím před sebou paní domu. ,,Dobré ráno“ řekla, usmála se a pokračovala: ,,Dcera říkala, že tě mám v devět hodin vzbudit. Říkala, že máš jet do Šumperku pro občanku. A ještě říkala, že jsi čtyřicet sedm hodin nespal. Když tě viděla, jak spokojeně spíš nechtěla tě budit. Přinesla jsem ti snídani. V deset hodin ti jede autobus do Jeseníku. Najez se a dej pozor, ať ti to neujede.“

Celý vyplašený jsem odpověděl na pozdrav a vyskočil z postele. Poděkoval jsem a chvatně se začal oblékat. Paní se znovu usmála a odešla z ložnice. Na nočním stolku stál tácek a na něm v hrníčku čaj a na talíři dva krajíce chleba s máslem a se salámem. Snědl jsem snídani a šel jsem se umýt do koupelny. Opláchl jsem si obličej a rozmasíroval otlačenou tvář od knoflíků na polštáři a sešel dolů do kuchyně.

Mamka mé dívky seděla v kuchyni u stolu. Položil jsem tácek na stůl a ještě jednou poděkoval a rozloučil se. Paní sice namítala, že na autobus mám ještě čas a že budu zbytečně čekat na zastávce, ale já se vymluvil, že si chci zapálit a že nebudu zdržovat. Nebyl jsem na takové setkání připravený. Byli jsme s milou domluveni, že mně ráno vzbudí a pojedu s ní autobusem domů. Ona pojede samozřejmě do práce. Postavila mně před hotovou věc a dělej, jak umíš. Sednu do autobusu a jedu do Šumperku pro občanku. Cestou přemýšlím nad tím probuzením.

Na oddělení VB jsem odevzdal povolávací rozkaz a převzal občanku. Jsem opět občan :-) Musím ještě zajít do JZD a zeptat se kam mám nastoupit do práce. Musím taky  nahlásit ,,ministrovi války“, že jsem se vrátil z vojny.


DĚKUJI SPOLUBOJOVNÍKŮM VE ZBRANI.  RÁD JSEM S VÁMI SLOUŽIL. DÍKY,KLUCI.  
Byl jsem u toho. 

PS: ...Myslel jsem, že budu mít od armády pokoj, ale ani ve snu jsem si nemyslel,kolik zážitků ještě zažiji ve stejnokroji. Ale to už by bylo na jiné příběhy... :-)
© AUTOR PŘÍBĚHU: http://www.lide.cz/JIRKAMAC


Žádné komentáře: