Fakta o Pohraniční stráži a ochraně státní hranice v bývalém Československu, příběhy a vzpomínky pohraničníků na službu u PS.
Weblog se zabývá také službou u Vojsk MV, systémem ochrany státní hranice v zemích bývalého východního bloku a okrajově i tématikou Československé lidové armády (ČSLA).
Kontakt-ADMIN: Pohranicnik@gmail.com
V e-mailové poště mě dorazila žádost, abych na weblogu Pohraničník informoval o tom, že se připravuje a bude konat setkání bývalých pohraničníků z roty PS v Trojmezí. Protože trojmezská pohraniční jednotka byla i mým "domácím" útvarem, velmi rád požadavku vyhovím.
Setkání se uskuteční ve dnech 26. – 28. června 2015,
základna stejně jako vloni, penzion KIMv Hranicích.
Setkání organizují ročníky 81-83
a 82-84, vítáni jsou však i všichni ostatní, kdo na Trojmezí sloužili a šlapali čáru.
KONTAKT:
přípravný výbor - Igor Daška, mobil (+420) 734 878 217
Dovoluji si pravidelné čtenáře i náhodné návštěvníky weblogu Pohraničník informovat, v pořadí již třístém příspěvku o tom, že dne 12.4.2015 dosáhl počet návštěv webu kulatého počtu - a to: 500 000 , za krátké období let 2009 - 2015. Myslím si,že je to docela slušné číslo, pokud uvážíme, že se jedná o úzce specializovaný weblog s tématikou Pohraniční stráže a ochrany státních hranic.
Screenshot zvětšíte kliknutím na obrázek - nebo TADY
Nezbývá mě tedy než poděkovat všem stálým i občasným čtenářům, lhostejno zda dlí v České republice, na Slovensku, v Rusku, USA i jiných koutech Evropy, Ameriky a Asie či Austrálie za jejich přízeň a zájem. Zároveň chci opravdu velmi poděkovat těm kolegům a kamarádům z doby služby u Pohraniční stráže, ale i několika sympatizantům z řad "civilní veřejnosti", kteří mě zaslali své texty s tím,že je mohu na weblogu Pohraničník publikovat. A nebylo jich za ty roky málo. Být na to jen já sám, zcela určitě by zde nebylo 300 zveřejněných článků a návštěvnost by ani náhodou nebyla tak vysoká.
Screenshot zvětšíte kliknutím na obrázek - nebo TADY
Rovněž si vážím i vašich příspěvků v rubrice Komentáře, jsou pro mě zpětnou vazbou, ať už jsou kritické, nebo pochvalné, nemluvě o těch, které svým obsahem doplňují obsah zveřejněného článku. I nadále stojím o vaše názory a Komentáře zůstanou i nadále pro všechny (slušně diskutující) otevřená. Nezbývá tak nic jiného, než si přát,aby konstelace hvězd byla příznivá a bylo stále o čem psát a diskutovat. Budu se i nadále snažit vést weblog Pohranbičník ve stejném duchu a věřím, že se mezi vámi najde opět někdo,kdo mě pomůže s weblogem tím,že zašle své vzpomínky na službu u Pohraniční stráže, případně u Vojsk Ministerstva vnitra a součinnostních útvarů ČSLA (hláskaři PVOS), případně Oddělení OSH a OPK, aby zde mohli být publikovány a příběhy tak neupadly v zapomění.
Nedávno se přes území České republiky přehnala ve třech proudech kolona vojenských vozidel americké armády v rámci operace Dragoon Ride, jejímž účelem byla bezpochyby demonstrace síly US.ARMY ve střední a východní Evropě. Nehodlám tuto akci zde na weblogu Pohraničník nijak hodnotit, neboť bych patrně zabřednul do politiky - a tu, zde na Pohraničníkovi,pokud možno neřešíme, neboť nic tak dobře neumí rozdělit a rozeštvat lidi mezi sebou,jako politické dohadování. Ostatně,od toho jsou jiné webové stránky, nebo diskuzní fóra. Weblog Pohraničník je o vzpomínkách na službu u PS a o faktech z časů, kdy naše země musela vojensky chránit svoji západní a jižní hranici.
V této souvislosti mě ale napadlo,že by bylo dobré si připomenout nějaký incident na státní hranici mezi Spolkovou republikou a ČSSR, kde se střetla československá Pohraniční stráž s hlídkou US.ARMY. Inspirací mě byl komentář mého kamaráda a kolegy ve zbrani Standy, jenž se věnoval právě tomuhle tématu. Bohužel, k oné události se mě nepodařilo sehnat žádné dobové dokumenty, či protokoly a proto informace bude relativně stručná.
28.8.1972 - Na jednotce Horní Hraničná, svazku PS Cheb, byla pohraničníky zadržena 4-členná, plně vyzbrojená průzkumná hlídka 2. lehkého obrněného pluku armády USA, která narušila státní hranici a pronikla 300 m na naše výsostné území. Po přehrazení ústupové cesty se američtí vojáci vzdali a po výslechu byli vráceni zpět do SRN. Velitel pohraniční hlídky byl prezidentem republiky vyznamenán medailí Za statečnost.
Jeden z tehdejších vojáků US ARMY se po roce 1989 vrátil do Československa a v rozhovoru s občany Trojmezí na Chebsku vyprávěl, že jeho průzkumná hlídka byla vyslána na území ČSSR s cílem provádět vojskový průzkum. Na našem území byli zadrženi hlídkou Pohraniční stráže. Velice ho překvapilo korektní a profesionální chování jak pohraničníků, tak vyšetřujících orgánů Státní bezpečnosti, které bylo v naprostém rozporu s instrukcemi, ve kterých byli vojáci americké armády připravováni na to, že v případě jejich zajetí na našem území je čeká mučení a smrt.
Youtube VIDEO - US.ARMY na státní hranici s Československem a NDR.
A video to give you a feel for how the US Army defended against Soviet aggression along the Iron Curtain. This video features the famed 2nd Armored Cavalry Regiment (2ACR) which was responsible for patrolling the entire West German/ Czechoslovakian border and the southern half of the East German / West German border. The video was made in the 1970s. I was with the regiment in the 1980s (the regiment was headquartered in Nuremberg).
Americká armáda měla v blízkosti naší SH dislokovaný 2. lehký obrněný pluk (2.LOP) patřící do sestavy 7. armádního sboru US ARMY. Velitelství této součásti bylo v Norimberku. Činnost tohoto útvaru byla organizována z tzv. Border Camp ležících v blízkosti naší státní hranice (SH).
Jejich činnost spočívala v denním vojenském průzkumu našeho území, formou motorizovaných plně vyzbrojených hlídek. LOP měl v blízkosti SH vytvořen systém stálých pozorovatelen, které v době zvýšeného napětí byly obsazovány nepřetržitě. Velká stálá pozorovatelna byla umístěna např.na hradě Hohenberg a u betonového bunkru poblíž Schirndingu.
Součástí vojenské problematiky, tak jako na našem území, byl propracovaný systém PVOS. Jedním z největších zařízení svého druhu byla radarová základna v Hofu, Dobra Berg u Schwarzenbachu a Grosser-Kornebergu západně od Selbu.
Důležitým střediskem byla kóta Schwarz-Riegel v pohoří Hoher Bogen. Na jeho provozu se kromě Američanů a Němců podíleli rovněž vojáci francouzské armády.
V průběhu cvičení na obou stranách byly vysílány jednotky radiolokačního a radiotechnického průzkumu přímo na SH, současně s tím byly obsazovány pozorovací body, odkud se vedla vizuální pozorování se zaměřením na činnost Pohraniční stráže.
V celém pohraničním území Bavorska byl vybudován systém destrukčních komor v závislosti členitosti terénu, se kterými se počítalo jako odpalištěm jaderných náloží. V Bavorsku se v blízkosti našich SH nacházely i dva vojenské výcvikové prostory Grafenwöhr a Hohenfels, se kterými se počítalo jako se shromaždištěm a východištěm pro útok vojsk NATO proti Československu.